Saksı Bitkileri İçin Bakım

Saksı Bitkileri İçin Bakım 1

Bitkileri sağlıklı tutmak için ipuçları ve en sevdiğimiz çiçek, bitki bahçeleri için saksı önerileri.

Neredeyse her şey bitkiler için bir kap olarak kullanılabilir, bu nedenle ne tür bir kap seçtiğiniz stil tercihinize ve bütçenize bağlıdır. Hareket etmesi kolay olan ve kış sıcaklıklarını hava alabilen hafif kapları tercih ediyorsanız, reçine, cam elyafı ve plastiği arayın. Bonus: Bu malzemeler gözenekli değildir, bu nedenle sırsız kil veya tahtadan daha az nemi emer, bitki için daha fazla kalır.

 • Saksı karışımını seçin.

  Bahçeden veya bahçeden toprak kullanmayın. Yabancı ot tohumları, böcekler ve mantar hastalıkları ile doldurulabilir.

Yerel bahçe merkezinizde saksı toprağı satın alın. Turba yosunu, vermikülit ve çoğunlukla ayrışmış organik madde gibi malzemelerin gevşek ve hafif bir karışımıdır. Succulents veya kaktüsler ekiyorsanız, özellikle onlar için formüle edilmiş bir karışım kullanın.

Bitki bakımını azaltmak için, zaman salımlı bir gübre ve nem tutucu polimer kristalleri içeren saksı karışımını satın alın. Bu tür bir karışım mevcut değilse, bir zaman salımlı gübre (Cockadoodle Doo gibi) ve bir su tutucu kristal kavanoz (Toprak Nemi gibi) satın alın ve saksı karışımına eklemek için paket talimatlarını izleyin.

 • Bitkileri seçin.

  “Doğru Tesis, Doğru Yer” sloganını alın. Alanınızın koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Sabahın erken saatlerinde sadece bir saat süren bir verandasında six altı saat tam güneş gerektiren bir gül like gibi bir çiçek yetiştirmeye çalışmayın. Ödevinizi yapın (kitap ve bitki etiketlerini okuyun), bahçe merkezinde tavsiye isteyin ve hangi bitkilerin mevcut güneş veya gölgede gelişeceğini belirleyin.

Neyin satın alınacağına karar verirken, en basit yaklaşım pot başına bir çeşit bitki kullanmaktır. Birden fazla bitki türünü birleştirmeyi seçerseniz, hepsinin aynı ışık ve nem koşullarını sevdiğinden emin olun. Tek bir tencereye kaktüs ve hercai menekşe koymayın ve geçinmelerini bekleyin.

 • Saksıları hazırlayın.

  Kaplarınız büyükse, doldurmadan önce nihayet gidecekleri yere yerleştirin. Dolduklarında ve sulandıklarında, hareket edemeyecek kadar ağır olabilirler.

Boş bir tencerenin dibindeki deliklerin üzerine sepet tipi bir kahve filtresi veya kırılmış bir çömlek parçası yerleştirin. Bu, saksı karışımının yıkanmasını önleyecektir, ancak yine de suyun kaçmasına izin verecektir.

Toprağa dökmeden önce nem içeriğini kontrol edin. Doğru şekilde ıslatmak için torbanın üzerindeki talimatları okuyun. Genellikle, bir defada biraz su eklemeniz ve karışımı elinizle yoğurmanız gerekir. İyi bir kural, karışımı nemli bir sünger gibi hissedene kadar ıslatmaktır.

Kabı toprak ile doldurun. Yeterli saksı karışımını koyun, böylece bitkinin tabanı (kökün toprağın yüzeyinden filizlendiği yer), kabın tepesinden yaklaşık 1 inç (görsel olarak tahminde bulunmak için, tesisinizi hala fidanlık kabındayken konumlandırın). Ekimden önce, büyük hava boşluklarını gidermek için toprağı hafifçe parmaklarınızla kapatın. Çok sert bir şekilde doldurmayın.

 • Bitkiyi saklayın.

  Bitkiyi fidanlık kabından çıkarın. (Bitkileri nakliyeden en az bir saat önce orijinal kaplarına sulamak iyi bir uygulamadır. Bu, bunların sökülmesini kolaylaştıracak ve nakli şokunu azaltacaktır.) “Kök bilyenin” (toprak ve köklerin yarı katı kütlesi) üstünü yerleştirerek destekleyin sapın her iki tarafında bir parmak; sonra kabı devirin ve bitkinin yavaşça elinize düşmesine izin verin. Asla bir bitkiyi sapından çekmeyin. Sıkışmışsa, gevşetmek için kabın yanlarına dokunun.

Kökler etrafta ve çevresinde dönüyorsa, bitki “kök bağlı” dır. Ekimden önce köklerin uçlarını yavaşça serbest bırakın.

Bitkiyi karışımın üstüne yerleştirin. Birden fazla bitki saklıyorsanız, her bir kök bilyesinin etrafına en az bir inç kadar bırakın, böylece aralarına karışım ekleyebilirsiniz. Küçük avuç toprağı dikkatlice doldurun. Hava ceplerini yok etmek için hafifçe bastırın. Bitkinin üstüne toprak dökmeyin stem sapın yüzeyden tamamen yukarıda olduğundan emin olun. Toprak yüzeyi ile tencerenin kenarı arasında yaklaşık bir inç boşluk bırakın.

Kabı sulayın. Bu, kökleri yeni evlerine yerleştirecek. Toprak seviyesi kök topun altına düşerse, geri getirmek için ilave karışım ekleyin.

Ayrıca Kendin Yap: Mutfak Yenileme! Maliyeti Nedir? Nasıl Yapılır? konusu da ilginizi çekebilir.

Saksı Bitkileri İçin Bakım 2
Saksı bitkileri bakımı

Saksı Bitkileri İçin Bakım Sulama İşlemi

İlkbaharda ekilen ve hava ılıman ise, muhtemelen haftada bir kez sulama ile kurtulabilirsiniz. Yaz devam ederken, bitkilerin daha fazla suya ihtiyacı vardır. Sıcak hava sadece bitki kullanmadan önce nemi buharlaştırmakla kalmaz, bitkilerin büyüdükçe daha fazla suya ihtiyacı vardır. Asılı bitkiler ve küçük saksılar günde iki kez sulamaya ihtiyaç duyabilir (en iyi zamanlar sabah ve akşam); günde bir kez büyük kaplar için yeterlidir.

Drenaj deliklerinden su çıkana kadar bitkilerinizi sulayın. Bu şekilde toprağın dibe kadar nem aldığını biliyorsunuz.

Yaprakları ve çiçekleri değil toprağı sulayın. Yeşilliklerin ıslatılması mantar hastalıklarına ve bazen yapraklar üzerinde kavisli lekelere yol açabilir.

Bitkiler ve çiçekler günün en sıcak saatlerinde solmuş görünüyorsa endişelenmeyin. Toprağın üstü nemli olduğu sürece muhtemelen suya ihtiyacınız yoktur. Solma, kök bölgesinden çok fazla nem kaybını önleyen koruyucu bir mekanizmadır. Bekleyin ve bitkilerin güneş battıktan sonra çiçeklenip toplanmadıklarına bakın.

Saksıların suyun içinde oturmasına izin vermeyin; bu kök çürümesine ve ölüme neden olabilir. Tabak kullanıyorsanız, sulandıktan sonra ve yağmurdan sonra onları boşaltın.

Saksı Bitkileri İçin Bakım Besleme İşlemi

Kaplarda yetişen bitkilerin, toprağa oranla daha fazla gübreye ihtiyacı vardır. Ne kadar çok su kullanırsanız, besin maddelerini topraktan o kadar hızlı yıkarsınız. Ekim sırasında zaman salımlı bir gübre kullanmak iyidir (bkz. “Adım 2: Saksı Karışımını Seçin”), ancak asgari düzeydedir. Eğer gerçekten sağlıklı ve mutlu bitkiler istiyorsanız, her iki haftada bir paket talimatlarına göre sıvı veya suda çözünür bir gübre besleyin.

Deadheading (Ölübaş)

Deadheading olarak bilinen solmuş çiçeklerin sıkışması veya kesilmesi esastır. Daha fazla çiçek üretmeye devam etmesi için bir bitkiye teşvik eder.

Bazı bitkilerde çok sayıda minik çiçek vardır ve sapları vardır, bireysel çiçek başlarını koparmak veya kaldırmak çok zaman alır. Bu türler için, tüm tesisin büyüklüğünün yaklaşık üçte birine geri kesmek en iyisidir. Bir hafta boyunca “sarsılmış” görünecek, ancak yakında yeni tomurcuklar ve çiçeklerden oluşan bir floş ile ödüllendirileceksiniz.

Bazı çiçekli bitkiler, “kendi kendini temizler” dir, yani genellikle ölü başlık veya kesme gerektirmezler. Bunlar genellikle, sadece büzüşen ve neredeyse kendi başlarına kaybolan ufacık çiçeklerle kaplanmış, üretken çiçekçilerdir. Bazı örnekler; sabır, mini petunya, diascia ve browalia. Yaz sonunda geç saatlere kadar bayrak yaparlarsa, çiçek açmayı gençleştirmek için bitkiyi üçte bir oranında keser.

Güneşte iyi olan saksı çiçekleri

Angelonia
Afrika papatyası (Arctotis)
dalya
Mor çeşme otları (Pennisetum setaceum ‘Rubrum’)
Lantana
Verbena
zinya çiçeği
Yumrulu Begonya


Gölgede İyi Olan Çiçekler


küpe çiçeği
Impatiens
Browallia
Torenia


Güneş ve Gölge İçin İyi, Renkli Yeşillik Bitkileri

Caladium (gölge)
Coleus (çeşitliliğe bağlı olarak güneş ve gölge)
Phormium (kısmen güneşe tam güneş)
Canna (kısmen güneşe tam güneş)
Eğrelti otları (çeşitli türler, gölgelenmiş güneşin gölgesi)
Farsça kalkan (Strobilanthes dyerianus, tam güneş / yarı gölge)
Süs tatlı patates asma (Ipomoea batatas, tam güneş / bölüm gölge)
Süs çimleri (çeşitli tipleri, tam güneş)

Güneş ve Gölge İçin İyi Çiçekler

Twinspur (Diascia, tam güneş / yarı gölge)
Mini petunya (Calibrachoa, tam güneş / yarı gölge)
Nemesia (tam güneş / yarı gölge)
Scaevola (tam güneş / yarı gölge)
Salvia (Salvia guaranitica, tam güneş / yarı gölge)


Not: Yalnızca bir adın listelendiği yerlerde, botanik ve genel adlar aynıdır.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles