Sağlık sektöründe “yerli devrimi” başlıyor!

Sağlık sektöründe "yerli devrimi" başlıyor! 1

Türkiye’nin teknolojinin her alanında boy göstermeye başladığı “Made in Turkey” baskılı ürünlere artık ilaçlar da ekleniyor.

Hali hazırda Türkiyede tüketilen aşı ve ilaçların çok büyük oranı ithal yollardan Türkiye’ye geliyor. Bu can sıkıcı durum bu yıldan itibaren değişecek gibi. Sağlık bakanlığı aldığı önemli karar ile Hepatit A aşısından başlamak üzere ilaçlar artık yerli olacak ve üreticilere kolaylıklar sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, sağlık politikaları kapsamında artık üretimlerin yerel bazlı olması için gerekli alt yapı ve düzenlemelerin gerçekleştirildiğını ifade eden Gümüş, bunun hayata geçirilebilmesi için öncelikle istihdam sağlanması ve alana ilişkin Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Gümüş, bu amaçla “Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi” oluşturulduğunu anımsatarak, burada sağlık endüstrileri alanındaki yatırım, üretim ve ihracatın artırılması, teknolojinin geliştirilmesi için fiyatlandırma, geri ödeme, ruhsatlandırma, kamu alımları, kamu destekleri, ticaret politikaları, sağlık teknolojisi politikaları, veri yönetimi, özel kesimle diyalog gibi hususların değerlendirilerek koordine edileceğini bildirdi.

Yürütülecek çalışmalarla yerli sanayinin önünün açılacağını bildiren Gümüş, “İlaç ve tıbbi cihazda yerel üreticinin yolunun açılması, teşvik sağlanması, teknik yöntemlerle finans garantileri ve uzun dönem alım teminatı verilmesi sağlanacak. Üretimin yerli işletmelerle yapılamaması durumunda yabancı ürünün mutlaka Türkiye’de, yerli bir firmale işbirliği yapılarak üretilmesinin teşvik edilmesi için çalışma yapılacak” ifadesini kullandı. Gümüş, ayrıca yatırımcılara vergi indirimlerinin de söz konusu olacağını kaydetti.

YERLİ AŞI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI BİLE!

Yerli üretimin teşvik edilmesine yönelik çalışmanın aşı ile başlatılacağını belirten Gümüş, “Yeni yılda yerel üretime ilişkin faaliyeti aşı çalışması ile başlattık. Hepatit A aşısının üretimi, alım garantisi ile hayata geçirilecek. Bunun alt yapısı hazırlanıyor. Uluslararası bir firma veya firmaların, Türkiye’deki firmalarla işbirliği yaparak üretim yapmaları teşvik edilecek” olduğunu söyledi.

Gümüş, projenin kapsamıyla ilgili de “Türkiye’de fabrika kurmak kaydıyla, 7 yıl alım garantisiyle Hepatit A’nın Türkiye’de üretilmesini sağlayacağız. Muhtemelen yabancı bir firma Türkiye’deki yerli bir firmayla işbirliği yaparak bunu gerçekleştirecek” bilgisini aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles