Rulman Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri

Rulman Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri 1

Bağıl dönme hareketi yapan ve dönme sistemini sağlayan rulmanlar hemen her alanda kullanılan makine elemanlarıdır.

Çok sayıda farklı makinede kullanılabilen bu parça, sürtünmeyi azaltır ve çalışma prensibinin dinamik ve sağlıklı olmasını sağlar. Günümüzde 300’den fazla rulman çeşitleri olduğu ifade edilir. Ancak bunlardan bazıları daha geniş kullanım alanına sahiptir.

Rulman üretimi yapan firmalara baktığınızda her biri için ürün grupları geniş tutulmaktadır. Örneğin WİB rulman markası tekstil rulmanları üzerinde yoğunlaşırken GMN rulman ise daha farklı üretim ağına sahiptir. Yerli ve yabancı çok sayıda rulman markasının olması sayesinde ihtiyacınız olan parçaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken rulman seçimlerinizi gereksiniminize uygun olarak yapmanızdır. Genellikle rulman seçimlerinde çalışma hızına uyumlu olması ve taşıyabileceği yük kapasitesi dikkate alınır. Rulman çeşitleri ve özellikleri ise bir diğer önemli seçim unsurudur.

Rulman Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri 2

Rulmanların Kullanım Alanları Nelerdir?

Rulman çeşitleri ve kullanım alanları oldukça geniştir. Bu açıdan bir araştırma yaptığınızda rulmanların en fazla;

 • Otomobillerde,
 • Tekerlek bağlantıları ve akslarda,
 • Konveyör hatlarında, raylı sistemlerde,
 • Bisiklet tekerleklerinde,
 • Vites kutularında,
 • Gaz ve rüzgar tribünlerinde,
 • İçten yanmalı motorlarda bulunan krank mili bağlantılarında,
 • Fan ve pervanelerin bağlantılarında,
 • Tamburlarda,
 • Dişçilik uygulamalarında,
 • Mikroskop, teleskop vb. ürünlerde

kullanıldığını görebilirsiniz. Buralarda kullanılan rulman çeşitleri ve fiyatları birbirinden farklı olmaktadır. Bunlarla ilgili net bir bilgiye ulaşabilmek için firma ile iletişim kurmanız ve ihtiyacınıza uygun parçayı tespit etmeniz gerekir.

Rulman Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri 3

Rulman Çeşitleri ve Özellikleri

Rulman üretimi yapan firmalar bünyesinde çeşitlilik her zaman fazladır. Bunlardan biri olan raylı sistem rulman; Rollway, Timken, KRW, Schaublin, RBC gibi firmalar tarafından üretilir. Timken raylı sistem rulman çeşitleri kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Üretilen tüm parçalar daha güvenilir ve verimli olacak şekilde tasarlanır.

Müşterilerine farklı çözümler sunan firmalar, ürettiği her bir rulman ile tutarlı yüksek performans sunmaya önem verir. Bu sayede başta sistem rulman olmak üzere tüm parça ihtiyaçlarınızı yerli ve yabancı firmalardan karşılayabilirsiniz.

Rulman Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Özellikleri 4

Özellik olarak kıyasladığınızda silindirik makaralı, konik makaralı, açısal temaslı bilyalı, oynak makaralı, oynak bilyalı, tek ve çift sıralı bilyalı gibi özel rulman çeşitleri mevcuttur. Kullanım alanınıza göre bunlar arasından seçim yapabilirsiniz. Rulman üretimi yapan firmalar da kullanım amacına göre ürün çeşitliliğini belirler.

Bu firmalara ve ürünlerine kolay bir şekilde ulaşabilmek için Akar Rulman’ı tercih edebilirsiniz. Çok sayıda rulman markasının distribütörlüğünü yapan Akar Rulman hızlı geri bildirim, yurt dışında teslimat, optimum tedarik koşulları, yeni ürün sunumu gibi pek çok avantaj sağlamaktadır.

Sponsorlu İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles