ROKETSAN’dan müthiş yerli füze sistemi: KASIRGA!

ROKETSAN'dan müthiş yerli füze sistemi: KASIRGA! 1

Türk Savunma Sanayisinin mihenk taşlarından biri olan ROKETSAN yine müthiş bir yerli teknoloji ile karşımızda.

Kuzey Suriye’den Türkiye’ye yönelik düşmanlara karşı, sınır hattına “HIMARS” füze sistemi konuşlandırılması konusunda ABD tarafından verilen söz yerine getirilmedi. Mayıs ayında gönderileceği ifade edilen “HIMARS” sistemlerinin bugüne kadar nakledilmemesi, milli savunma firmalerinin üzerinde çalıştığı projelerin hızlanmasını sağladı.

Seri üretim yakında gibi!

Göğsümüzü kapartan haber Türkiye’nin yüzakı ROKETSAN’dan geldi. TSK envanterinde bulunan “Kasırga” sistemini, “Güdümlü Roket” sistemine dönüştürmek için proje geliştiren ROKETSAN, çalışmalarını tamamlanarak seri üretim aşamasına geldi.

Hedeflere tam isabet!

Tamamen yerli imkanlarla geliştirilen “Kasırga-TRG/300” adlı güdümlü roket sistemi, geçtiğimiz günlerde yapılan test atışlarında, hedefleri sıfıra yakın hata ile vurarak tam not aldı. ABD’nin “HIMARS” bataryalarından çok daha üstün özelliklere sahip olan “Güdümlü Kasırga” sistemi, 130 km menzille ulaşabiliyor. ABD’nin söz verdiği halde göndermediği “HIMARS” sistemleri ise maksimum 90 km menzile sahip.

Menzili şimdilik yeterli

“Kasırga-TRG/300” sistemi, 130 km’lik menzil avantajı sayesinde, Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç Cebi’nin daha ileri noktalarındaki terörist unsurları da vurabilecek. En ileri teknoloji kullanılarak geliştirilen ve 300 mm kalibrelik roket atabilen “Güdümlü Kasırga” sistemi, karadan karaya atışlarda, 70 metre çapında etki alanı oluşturarak hedefi imha edebiliyor.

Kaynak: Akşam

One thought on “ROKETSAN’dan müthiş yerli füze sistemi: KASIRGA!

  1. Roketsan gene mukemmel bor ise imza atmis yalniz menzil konusunda biraz daha fazla olabilirdi belki onumuzdeki zamanlarda olur. Biran once nukleer calismalarida bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles