Pil süresini, batarya ömrünü uzatmak 2022 işte bu kadar kolay!

Pil süresini, batarya ömrünü uzatmak 2022 işte bu kadar kolay! 1

Pil süresini yada diğer değişle batarya ömrünü uzatmanın 15 altın kuralı! 

Akıllı telefonların ve tabletlerin en büyük sıkıntısı prize bağlı yaşamaları. Tabi bizi de prizsiz yaşatmamaları. Bu insan/telefon/priz ilişkisini en aza indirmek pil süresini uzatmak için önerilerimize kulak verin.

Akıllı telefonlar için yapılan bataryalar ne hikmetse 1 günlük şarjı çıkartacak özelliğe sahip olmuyor. Teknik olarak hepsi 2 gün gidiyor ama pratikte günü çıkartan şükrediyor. Hal böyle olunca gün içinde telefonu 3 kere şarja takmak artık sıradanlaşıyor (artık ne kadar normalse)

Bizde bu sıra dışı olaya az da olsa bir el atalım da, akıllı telefonların ve tabletlerin şarj süresini 3-5 Dakika da olsa uzatmanın yollarını açıklayalım olduğunu söyledik. Çoğunuzun bildiği şeyler olabilir, bilmeyenlere ithaf edelim o zaman (:

Pil süresini, batarya ömrünü uzatmak 2022 işte bu kadar kolay! 2
Pil süresini uzatma, Batarya ömrü uzatmak

Batarya ömrünü uzatma yolları 2020

-Blueotooth her zaman kapalı olsun. Yani kullanacağınız zaman açın, ki çok fazla kullandığınızı sanmıyorum.

-Wifi ile internete bağlandıysanız 3G, 4G şebekesini kesinlikle kapatın. Şarjın ana düşmanlarındandır kendisi.

-Herkesin bildiği ekran parlaklığı meselesi. Milyarlar verip aldığınız telefonun ekran parlaklığını sıfıra yakın çekince telefon 3310’dan farksız oluyor, haklısınız. Yapacak tek şey, ekran parlaklığını otomatik yerine sürekli belirli bir seviyede tutmak. Bunun için %50 parlaklık en ideali. Ayarlar/Ekran yolunu izleyin.

-Senkronizasyonu kapatın. Yani facebook, google, twitter gibi uygulamalar sürekli neti ve diğer uygulamaları kullanmasın. Ayarlar/Hesaplar ve Senkronizasyon yolunu izleyin.

-Pil süresini uzatmak için konum bilgisini yani GPS’i kesinlikle kapatın, gerçekten lazım olduğunda açın. Yer belirlemeleri gibi. Ayarlar/Ağler yolunu takip edin.

-Arkaplan da çalışan uygulamalar sık sık kapatın, boşa yer ve şarjdan çalmasınlar. Bunun için: Ayarlar/Uygulamalar yolunu izleyip çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz.

-NFC sürekli kapalı olsun. (Yeni telefonların çoğunda var)

-Uygulamaları uyutan, boşa çalıştırmayan bir uygulama kullanın.

-Ekran zaman aşımını en düşüğüne alın. Böylece ekranı kullanma süreniz düşeceğinden şarj süreniz olumlu etkilenir. Ayarlar/Ekran/Ekran Zaman Aşımı yolunu izleyin.

-Pil süresini uzatmak için titreşimi kapatın. Her mesaj geldiğinde, mesaj yazarken, tuşlara basarken, bildirim geldiğinde, çağrı geldiğinde oluşan titreşimi kapatın, kapatın ki bataryanız boş yere sarsılmasın. Telefonu hissetmek bana haz veriyor derseniz o ayrı. Ayarlar/Ses yolunu izleyin.

-Son kullanılan uygulamaları kapatın, yani ön bellekteki uygulamaları listeden kaldırın. Bunun için telefonun kapasitif tuşlarından ön bellek sayfasını açın ve tümünüz temizle deyin.

-En önemli konulardan biri: telefonun çıkan güncellemelerini takip edin. Her güncellemeyi mutlaka yükleyin. Bu güncellemeler telefonu daha iyi çalışması için, unutmayın. Çoğu güncelleme şarj süresi sorunlarını gidermek için de çıkıyor. Ayarlar/Hakkında/Güncellemeler yolunu izleyin.

-Telefonun hızlı şarj özelliği varsa, normalde saatte şarj olan telefonlar artık saatte şarj olabiliyor. Ancak unutmayın, hızlı şarjlar telefonun batarya ömrünü kısaltıyor. O yüzden Pil süresini uzatmak için vaktiniz bolsa usul usul şarj edin telefonu, batarya birde çıkarılabilir değilse, sorun olduğunda yandınız demek. (Servis yolu görünür)

-Telefon şarjda iken, tam dolmadan çıkarmayın. Tam dolduğunda da en kısa sürede çıkartın. Çıkartın ki batarya deli gibi yanmasın, boş yere batarya ömrü tükenmesin. Elektrik sarfiyatı da cabası tabi.

-Gece yatarken muhtemelen telefonu elinize alır en az bi yarım saat oynarsınız, haberler, sosyal medyalar felan. O ara ram ve ön bellek dolar ve oşekilde uyursanız sabaha şarj için pek bir şey kalmaz. (Tabi şarja takmayacaksınız) O yüzden uyumadan önce yukarıda olduğunu söylediğimiz ön bellek temizleme, arka planda çalışan uygulamaları temizleme işini yapmadan gözlerinizi kapatmayın

Bunları yaparsanız pil süresini uzatmak için elinizden geleni yaptınız demektir, takdir Allah’tan 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles