Özel firmadan yerli otomobil süprizi! Karşınızda yerli elektrikli otomobil!

Özel firmadan yerli otomobil süprizi! Karşınızda yerli elektrikli otomobil! 1

Tüm Türkiye devlet destekli yerli otomobili büyük bir merakla berklerken, Gen Otomotiv adlı yerli bir firmadan büyük bir süpriz geldi. Gen Otomotiv firması, karşımıza kanlı canlı bir elektrikli yerli otomobil çıkarttı. İşte detaylar…

Yerli otomobil görücüye çıktı. İstanbul’da bir fuarda ilk kez görücüye çıkan yerli otomobil tasarımıyla beğeni topladı. Kısa süre içerisinde satışa sunulması beklenen yerli otomobil için 5 yıl içinde 6.5 milyon Dolar AR-GE harcaması yapıldı.

Yerli otomobil üreticisi Dr. Gürsel Güzel, “İç tasarım, dış tasarım, mekanik tasarım bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait.” dedi.

Kanal D’de yer alan habere göre; Motor gücü 150 kw, beygir gücü karşılığı 203 beygir. 5 yıl içinde 6.5 milyon dolar AR-GE harcaması oldu. 6 ay sonra bile seri üretime başlanabilir. Bu sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı 2-3 yılı bulabilir. Elektrikli yerli otomobil TM 480’in menzilinin 400 kilometre olduğu belirtildi. TM 480, 100 kilometrede 10 liralık elektrik harcıyor. Aracın fiyatı ise 200 bin lira olarak açıklandı.

Tasarım olarak oldukça iddialı görünen TM 480 kod adlı yerli elektrikli otomobil devletten destek görememiş olsa da kendi çabası ile bu duruma gelerek büyük bir iş başarmış görünüyor. Bizden de koca bir tebriği hak ediyor. Umarız seri üretime geçerek ülkemize katma değer, istihdam ve en önemlisi Türk markası bir otomobil gururunu yaşatırlar.

Özel firmadan yerli otomobil süprizi! Karşınızda yerli elektrikli otomobil! 2 Özel firmadan yerli otomobil süprizi! Karşınızda yerli elektrikli otomobil! 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles