Otomasyon Nedir? Avantajları Nelerdir? 2022

Otomasyon Nedir? Avantajları Nelerdir? 2022 1

Otomasyon Nedir? Avantajları Nelerdir? kısaca detaylar…

Gelişen teknoloji sistemleri insanların yükünü daha hafifletmekte ve birçok zorlanacağımız konuyu bize daha basit bir şekilde sunmaktadır. Bugün bütün devlet daireleri,üniversiteler,kamu kuruluşları gibi ülkenin önemli isim kaynakları işlerini teknoloji ile yapmaktadır. Her gün kendini yenileyen bilim ve bilimsel çalışmalar sonucunda zorlanacağımızı düşündüğümüz konular artık basit gelmekte ve bundan daha basiti de mümkün olur mu?

Sorusunu bizlere sordurmaktadır. Sanayi devrimi ile birlikte toplumlar gelişmiş refah seviyeleri artmış ancak insanlarda yine birisinden yardım lama gereğini doğurmuştur işte bu noktada yardımımıza teknoloji koşmuştur. İşte bizde tam bu noktada bize yardımı dokunan bir gelişmeden bahsedeceğiz bu gelişme endüstri ve diğer noktalarda karşımıza çıkan otomasyon sistemidir.

Otomasyon nedir ve bize ne gibi avantajlar sağlayacaktır?

Otomasyon sözcüğü köken olarak Fransızcaya tabii olsa da İngilizce automation sözcüğünden doğmuştur.Sözcük anlam itibarı ile kendi kendine gelişen spontane sözcüğünün karşılığını bizlere verir. Otomasyon çalışmaları günümüzde insanların zorlandığı veya yapamadığı konularda bizlere yardımcı olarak ortaya çıkmış bir teknoloji tasarımıdır.

İnsanlar tarafından yapılan bazı işler insanların yardımına gerek kalmadan makineler tarafından artık rahatça yapılabilecek bir hal aldı böylelikle, insanlar daha rahat ve gelişimsel bir rol izleyecek olan teknolojinin önünü de açmış oldu. Otomasyon sistemi mekanik, elektronik ve bilgisayar tabanlı imalatı ve kontrol edilmesi noktasında önemli bir yere sahip olmuştur. Bu sistem insan müdahalesine gerek kalmadan kendi güç kaynağı ile karmaşık işleri rahatlıkla yapabilmektedir.

Robotik, sibernetik , bilgisayar ve siber sistemlerde rahatlıkla kullanılan bu sistem insanların iş gücünü azaltarak bütün işi makineler tarafından yapılmasına olanak sağlamıştır. Otomasyon ile birlikte yapay zekâ kavramı ortaya çıkmış ve makinelerin tahmin edilebilen ve edilemeyen davranışları karşısında karar verme yetisi ve bunu eyleme döndürme yetisini kazandırmıştır.

Otomasyon genellikle karşımıza güvenlik sistemlerinde,bilimsel çalışmalarda, taşıma işlemlerinde, hava tahminlerinde, arabalarda, asansörde, İnternet’te arama yapılacak durumlarda,fotoğraf çekmek ve video kaydetmede , banka ATM’lerinde ve sağlık uygulaması gibi birçok konuda otomasyon bize yardımcı olarak hayatımızı daha yaşanabilir bir hale getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles