ODTÜ Özüne döndü! Güneş enerjili otobüs yaptı!

Otobüs Şoförü maaşları

ODTÜ, olması gerektiği gibi teknoloji çalışmalarına hız verdi. Yerli imkanlarla güneş enerjili otobüs üretti.

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ve bir firma ortaklığında, yüzde 100 yerli imkanlarla geliştirilen teknoloji sayesinde verimli elektrik enerjisi üretebilen, “Türkiye’nin ilk güneş paneli destekli otobüsü” yollara çıktı.

Otobüsün tanıtımı amacıyla ODTÜ GÜNAM araştırmacıları, Enerji Bakanlığı yetkilileri ve davetlilerin katılımıyla MAN Türkiye A.Ş tesislerinde tören düzenlendi.

TAVANA GÜNEŞ PANELLERİ DÖŞENMİŞ OTOBÜS
ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan, burada yaptığı açıklamada, güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmeyi mümkün kılan fotovoltaik teknolojinin, son yılların giderek sanayileşen, en önemli yüksek teknolojili yenilenebilir enerji türü haline geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Turan, Türkiye’de ilk kez, dünyada ise sayılı bir kaç örneği bulunacak şekilde MAN Türkiye A.Ş. ile birlikte “tavanına güneş panelleri döşenmiş otobüs” projesini tamamladıklarını kaydetti.

1.4 KİLOWATT SAAT GÜCÜNDE ELEKTRİK ÜRETECEK
Prof. Dr. Turan, projeyle otobüse entegre edilen güneş panellerinin, otobüsün ek kliması başta olmak üzere, sesli ve görüntülü sistemlerini, kablosuz internetini, soğuk-sıcak su ünitelerini, ışıklandırmalarını ve motorun aküsünün ihtiyacı olan elektriği üretebildiğini bildirdi.

Güneş enerjisinin sağlanması için otobüs tavanının 12 metrekarelik bölümünün, 360 adet güneş hücresinden oluşan 24 güneş paneli ile kaplandığını belirten Turan, kurulan bu sistemin kapasitesinin 1.4 kilowatt saat gücünde elektrik üretimine olanak tanıyacağı bilgisini verdi.

HEDEF YÜZDE 3 YAKIT TASARRUFU
ODTÜ GÜNAM mühendislerinden Olgu Demircioğlu de otobüste 1,5 saat güneş depolandığında bir saatlik enerji geliştirildiğini, ancak bu arada enerjinin toplanmaya devam ettiğini söyledi.

Demircioğlu, projenin bir sonraki ayağında otobüsün tavanına panellerin yapıştırılması yerine otobüsün direkt panellerle beraber üretilmesinin hedeflendiğini söyleyerek, beklentilerinin yüzde 2-3 arasında yakıt tasarrufunun sağlanması olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles