Normal bombaları akıllı bomaya çeviren yerli kit tanıtıldı!

Normal bombaları akıllı bomaya çeviren yerli kit tanıtıldı! 1

AA’nın haberine göre: TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin de güdümsüz genel maksat bombalarına güdüm ve uzun menzil yeteneği kazandırmak üzere geliştirilen KGK’nın seri üretimine başlandığını söyleyerek, bugün projenin envantere girişini ve seri üretime geçişini kutladıklarını ifade etti.

Milli imkanlarla geliştirilen silah sisteminin, sahip olduğu özelliklerle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk savunma sanayisinin dışa bağımlılığını azaltma ve savunma sanayisinin millileşme çalışmalarının önemli bir örneğini oluşturduğunu vurgulayan Ergin, envantere giriş için deneme atışları gerçekleştirildiğını ve düşük miktarda ön üretimle testler gerçekleştirildiğini söyledi.

Normal bombaları akıllı bomaya çeviren yerli kit tanıtıldı! 2

Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü’nün (TÜBİTAK SAGE), bu üretimlerde rol alan alt yüklenicilerle savunma sanayisinin gelişmesine katkıda bulunduğunu kaydeden Ergin, sözlerine konuşmasının devamında:

“Kendi üretimimizi neden yapamıyoruz, olduğunu söylediğimiz günleri geride bıraktık. Bunu da yapıyoruz, daha iyilerini de yapabilecek potansiyele sahibiz. Sadece TÜBİTAK değil, üniversitelerimiz, sanayimiz, Savunma Sanayi Müsteşarlığımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, hepsi bir arada anlam ifade ediyor. Artık elimizde envantere kazandırdığımız bir mühimmatımız var. Savunma Sanayi Müsteşarlığının teknolojik hazırlık seviyesinde 6-7 arasında bir noktadayız.”

Ergin, özellikle askeri teknolojilerde, yerli ürün ortaya çıkarmanın önemine değinerek, “Türkiye’de pek çok ürünü TÜBİTAK eliyle teknoloji geliştirme seviyesine getirdik ama maalesef piyasada ticari değere dönüştürme, uluslararası şöhrete sahip olma anlamında aynı başarıyı elde ettiğimizi söyleyemem. Kendimize iğneyi batırdığımız durumlar da olmalı. SOM’un seri üretimi konusunda istediğimiz noktaya gelmedik. Envantere kabulle seri üretim arasında çok vakit kaybedildi. Bu tecrübeden hareketle oradaki hataları tekrar etmemeye çalışıyoruz. Bu mühimmatın nerelerde başarıyla kullanıldığını gelecek günlerde göreceğiz. Bundan sonra hedeflerimiz daha büyük olmalı. İnşallah, memleket savunmamız için, ihracatımız için hayırlara vesile olacak. Türkiye’nin gerçek gücünün dünyada takdir edileceği bir proje olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

KGK silah sistemi tasarımı, entegrasyonu ve üretimlerini başarıyla tamamlayan TÜBİTAK SAGE, ayrıca KGK’da kullanılan ısıl pil ve bazı piroteknik bileşenler gibi kritik alt sistemlerin tasarım ve üretimlerini de milli imkanlarla kendi altyapılarında gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles