NASA’ya rakip oluyoruz: Türkiye Uzay Ajansı “TUA!”

NASA'ya rakip oluyoruz: Türkiye Uzay Ajansı "TUA!" 1

Türkiye’nin yerli malı sevdası günden güne artıyor. Savaş teknolojilerinden yerli hapa, milli uydudan yerli otomobile, uçaktan tanka doğru giden yerli teknoloji ile üretimde son nokta: Türkiye Uzay Ajansı. Türkiye bu hamleyle uzayda daha çok iddialı olacak, NASA’ya kafa tutacak.

Yerli uydu çalışmalarına yönelik önemli açıklamalar yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan  “5A’nın ihalesine çıkıyoruz. 5A uydusunda yüzde 25 yerlilik şartı arıyoruz. 5A geliştirilirken 6A uydusunu da biz kendi merkezimizde geliştireceğiz. TÜBİTAK’ın önderliğinde bunu geliştirmeyi hedefliyoruz” olduğunu söyledi.

Türkiye Uzay Ajansı’na yönelik bir kanun tasarısı hazırlandığını hatırlatan Elvan, konuşmasının devamında:
“Uzayla ilgili tüm birimleri tek bir çatı altında toplayan, uzayla ilgili yine teknik düzeyde detaylı bilimsel çalışmaların yapılacağı, yaptırılacağı bir merkezimiz olacak. Bununla ilgili arkadaşlarımız çok kapsamlı bir şekilde çalıştılar. Bunun dışında, ABD’de uzayla ilgili birimlerde çalışan öğretim üyelerimiz ve Türk vatandaşlarımızla yine bir başka toplantı gerçekleştirildi. Oradakilerin görüşleri, düşüncelerini alındı ve bu çerçevede bir kanun tasarısı hazırladık. Eğer zamanımız el verirse seçimlerden Meclis’ten geçirmek istiyoruz. Türkiye’nin Uzay Ajansı kurulması yönünde kanun tasarımız hazır, şu anda Başbakanlık’a gönderiyoruz. Eğer Meclis takvimi yeterli olursa seçim öncesi biz Türkiye Uzay Ajansı’nı kurmak istiyoruz, arzu ediyoruz. Ama zamanımız yeterli olmazsa Meclis’teki takvimin sıkışık olması halinde bu tasarı seçim sonrasına kalacak ama mutlaka 2015 yılında Türkiye Uzay Ajansı’nı kuracağız.”

One thought on “NASA’ya rakip oluyoruz: Türkiye Uzay Ajansı “TUA!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles