Müthiş haber! Türksat 6A tamamen Türk malı olacak!

Müthiş haber! Türksat 6A tamamen Türk malı olacak! 1

yerli uydu

Türkiye yazılımının tamamını, donanımının %80’ni yerel kaynaklarla ürettiği ilk keşif uydusu Göktürk 2’nin ardından tamamı milli imkanlarla üretilecek olan TÜRKSAT 6A’nın hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor.

Türkiye’nin yerli teknoloji hamlesiyle ekonomiden, iletişime, ulaşımdan, tarıma kadar tüm alanlarda gösterdiği yükselişini daha hızlı ve istikrarlı bir hale getirmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TÜRKSAT 6A’nın imza töreninde bu konuya işaret ederek şunları söylemişti:“Hem ticari, hem askeri görevler üstlenecek olan TÜRKSAT 6A uydumuzda kullanılacak alt sistemler, yer istasyonu ve yazılımlar tamamen millî imkânlarla gerçekleştirilecek. Bu proje kapsamında geliştirilecek olan alt sistemler, daha sonra üretilecek milli haberleşme uydularının da altyapısını oluşturacak.”

Bu cümlelerin ardından yerli üretim Turksat 6 uydusu için tüm hazırlıklar son sürat devam ediyor. Bir aksilik olmazsa, tamamen yerli imkanlarla üretilen ilk haberleşme uydusu Türksat 6A olacak. Bu uydu için yabancı olması tek muhtemel olay, uydu fırlatma rampası. Henüz Türkiyede uydu fırlatmak için bir tesis bulunmuyor. Ancak yerli uydu fırlatma rampası yapımı içinde ilk adımlar atıldı bile.

Görünen o ki, önümüzdeki yıllarda da bizleri tamamen yada büyük kısmı yerli üretim teknolojiler bekliyor.

One thought on “Müthiş haber! Türksat 6A tamamen Türk malı olacak!

  1. Allah say ve gayret edene gayretinin neticesini veriyor. Başkalarının ilim ve teknolojik olarak yaptıklarını
    yapmak için çalıştık ta Allah bize vermedi mi? Yapılanlar gösteriyor ki isteyince oluyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles