Milli “uzun menzilli” hava savunma sistemi: HİSAR!

Milli "uzun menzilli" hava savunma sistemi: HİSAR! 1

Türkiye’nin dışa bağımlılığının belki de en az olduğu başlıklardan biri olan “savunma” sanayisinde ki yerlilik oranı günden güne artıyor.

Sabah‘ın haberine göre; Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin Çin ile uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesini iptal etmesinin ardından başlatılan milli hava savunma sistemi HİSAR’la ilgili çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.

Çin’le sözleşmenin savunma sisteminin milli imkânlarla geliştirilmesi amacıyla iptal edildiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, Hisar Hava Savunma Sistemleri projesinde ASELSAN’ın ana yüklenici, ROKETSAN’ın da ana alt yüklenici olarak görev yaptığını söyleyerek. Bakan Yılmaz, bu iki firmanın yanı sıra savunma sanayinde faaliyet gösteren birçok firmanın da hava savunma sistemlerinin alt bileşenlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi süreçlerinde rol aldığını kaydetti.

Menzile göre farklılık Halihazırda HİSAR Hava Savunma Sistemleri’nin milli olarak geliştirildiğini ve çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Yılmaz, “HİSAR projelerinde ASELSAN ana yüklenici, ROKETSAN ana alt yüklenici olarak görev yapmaktadır” olduğunu söyledi. Yılmaz, hava savunma sistemlerinin sahip oldukları menzile göre farklılık arz ettiğini kaydetti.

ASELSAN, ROKETSAN ELELE!
2020 yılına kadar tamamlanması öngörülen milli hava savunma sistemi HİSAR projeleri kapsamında radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN, füze sistemleri de ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles