Milli uydumuz GÖKTÜRK-2 tam 4 yıldır uzayda!

Milli uydumuz GÖKTÜRK-2 tam 4 yıldır uzayda! 1

Geçtiğimiz günlerde uzaya fırlatılarak göreve yeni başlayan uydumuz olan GÖKTÜRK-1’in abisi konumunda bulunan GÖKTÜRK-2, uzayda ki 4.yılını geride bıraktı.

4 yıl önce uzaya fırlatılan GÖKTÜRK-2 uydusu dünyada 21 bin 387 tur attı, 23 milyon 800 bin kilometrekarelik alanı görüntüledi.

Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu GÖKTÜRK-2, yörüngesindeki 4. yılını tamamladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, GÖKTÜRK-2 uydusunun yörüngesinde 21 bin 387 tur attığını ve tüm dünyadan toplam 23 milyon 800 bin kilometrelik alan görüntülendiğini bildirdi.

GÖKTÜRK-2 projesi ile öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu hedef istihbaratı ile coğrafi veri üretimine yönelik uydu görüntülerinin elde edilmesi amaçlandı. Uydu savunma, çevre, şehircilik, tarım ve ormancılık alanlarında önemli ihtiyaçlara cevap verdi.

Yüksek yerlilik oranı ile üretilen 2,5 metre çözünürlüklü GÖKTÜRK-2 uydusu, Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK Başkanlığı ve TÜBİTAK UZAY-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) İş Ortaklığı arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirildi.

Türkiye son olarak 5 Aralık’ta TSK’nın hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını karşılamak amacıyla GÖKTÜRK-1’i uzaya fırlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles