Milli uyduların yaktığı enerji de “yerli ve milli” olacak!

Milli uyduların yaktığı enerji de "yerli ve milli" olacak! 1

Uzaya yakın zamanda göndermeye hazırlandığımız tamamen Türk yapımı yerli uyduların yaktığı veya kullandığı enerjinin de milli olması için hazırlıklara başlandı.

Bu konuyla ilgili bir açıklama yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezinin (MAM) Uzay Kalifiye Güneş Paneli Geliştirilmesi Projesi ile milli uyduların enerji ihtiyaçlarının yerli kaynaklarla sağlanmasında ilk adım atılacağını ve Türkiye’nin uzay teknolojilerinde rekabet gücünün artmasına katkı sağlanacağını söyleyerek.

Güneş panellerinin uzaya gönderilen araç ve uydular için vazgeçilmez bir enerji kaynağı olduğunu belirten Işık, projenin Milli Savunma Bakanlığının ihtiyacını karşılamak için geliştirildiğini ifade etti. Işık: “Ülke güvenliğinde önemli bir rol alan yer gözlem uydularında kazanılan ileri teknolojilere uzay kalifiye güneş panelinin eklenmesi böylece milli uyduların enerji ihtiyacının sağlanmasında kullanılan panellerin diğer ülkelerden temini yerine, milli kaynaklar kullanılarak üretimi ülkemiz için stratejik öneme sahip. Yer gözlem ve haberleşme uydularında kullanılan güneş panellerinin maliyetleri 400-800 avro/W aralığında seyrediyor ve bu uydularda 500-10.000 W seviyesinde güce ihtiyaç duyuluyor. Uzay kalifikasyon testler içinde kullanılan paneller göz önüne alındığında maliyetler 2-3 kat artıyor. Dolayısıyla her uydu projesinde, milyonlarca lira yurtdışından yapılan tedarikler nedeniyle kaybediliyor.”

Uzay Kalifiye Güneş Paneli Geliştirilmesi Projesi ile güneş panellerinin temininde yaşanan ekonomik kayıp büyük ölçüde azaltılacağını vurgulayan Işık, yeni geliştirilecek uyduların maliyetlerinin düşeceğine işaret etti. Işık, ayrıca güneş paneli geliştirme sürecinde yapılan çalışmalarda elde edilen süreç iyileştirmeleri ve tasarımlardan endüstriyel potansiyeli olanlar için patent veya faydalı model başvurularının da bulunulacağını kaydetti.

Özellikle Türksat 6A uydusunun tamamen Türk yapımı olması hedeflenirken kullanılacak enerjinin de milli olması, yerli projelere verilen önemi bir hayli gösteriyor. Bizlerde milli projeleri sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşAllah hepsi sorunsuz bir şekilde üretilir ve ülkemize katma değer olarak geri döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles