Milli tren projesi kapsamında “yerli vagonlar” geliyor!

Milli tren projesi kapsamında "yerli vagonlar" geliyor! 1

Yerli otomobil, yerli uçak, yerli telefon…Hedefler büyük! Hemen her alanda damga vurmaya hazırlandığımız yerli teknolojilere her gün farklı teknoloji konuları ekleniyor.

Türkiye’yi önümüzdeki yıllarda, demiryolu teknolojisini üreten ve ihraç eden ülke durumuna getirmesi beklenen ‘Milli Tren Projesi’ çalışmaları devam ediyor. Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ (TÜDEMSAŞ), Milli Tren Projesinin içinde yer alan ‘Yeni Nesil Milli Yük Vagonu’ projesini yürütüyor. TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan, proje kapsamında milli yük vagonunu 2017 yılında raylara çıkarmayı planladıklarını söyleyerek.

TCDD koordinatörlüğünde, üniversiteler, özel sektör ve TÜDEMSAŞ çalışanlarından oluşan Milli Tren Çalışma Grubu’nun, çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Yıldıray Koçarslan, “Literatür taraması yapıp, uluslararası bilimsel toplantı ve konferanslara katılarak işe başlayan TÜDEMSAŞ mühendisleri, daha sonra uluslararası fuarlarda ürün tasarımı yapan proje firmaleri, vagon ve alt bileşenlerini imal eden üreticiler ve lojistik firmaları ile ikili görüşmeler yaptı” olduğunu söyledi. Yapılan literatür taramaları, konsept çalışmaları, uluslararası fuar, teknik inceleme ve ziyaretler sonucu bir takım bilgiler elde edildiğini ifade eden Koçarslan, “Bilgiler ışığında TCDD Genel Müdürlüğü ve Milli Tren Çalışma Grubu’yla yapılan toplantılar sonucunda milli yük vagonu olarak Sggmrs tipi, ikiz, üç bojili ve mafsallı, entegre fren sistemli, H-tipi bojili konteyner taşıma vagonu yapılması kararlaştırıldı” dedi.

Bu yıl prototip üretimi yapılacak Sggmrss tipi üç bojili konteyner taşıma vagonunda, entegre boji fren sistemi kullanılacağını belirten Yıldıray Koçarslan, “TÜDEMSAŞ’ın yürüttüğü Milli Yük Vagonu Projesi’nde ve firmain üreteceği yeni vagonlarda entegre boji freni teknolojisi kullanılacak. Bu fren sistemi Avrupa’da kullanılıyor ve konvansiyonel fren sistemlerine göre birçok avantaj sunuyor. Darada 2 tona kadar azalma, düşük ses seviyesi, bakım ve montaj kolaylığı, kapalı korunaklı sistem, el fren modülü gibi avantajları ilk aşamada sıralayabiliriz” açıklamasını yaptı. . TÜDEMSAŞ’ta üretilecek olan Sggmrs tipi konteyner taşıma vagonunun projesi, prototip üretimi ve sertifikasyonu tamamlanarak, 2017 yılında seri üretime hazır hale getirilmesini hedefliyoruz” olduğunu söyledi.

Kaynak: Dünya

One thought on “Milli tren projesi kapsamında “yerli vagonlar” geliyor!

  1. amerikayı yeniden bulmaya gerek yok.uluslararası demiryolu birliğinden edinilecek projelerle ,bağlı ortaklığın tecrübesi birleşince ideal vagon tipi bulunabilir.Üniversiteler bu işleri anlamaz.Demiryolu gelişmiş ülkelerin vagonları etüt edilebilir ve yenilik ile çok amaçlı vagon ortak projelendirilir..Mevcut vagonlarda da adaptasyon/modernasyon uygulanmalıdır..Teknolojiye uygun olarak hafif ve sağlam uygun malzemeler seçme işini tüdemsaş da halleder..Modern vagon demek,sağlam,problemsiz çalışan ,çok amaçlı ,kolay yükleme /boşaltma yapılabilen,uygun kapasiteli,, biraz hafif,vagondur.Demiryolcuların ve müşterilerin görüşleri alınmadan vagon üretmek kullanışsız olabilir…Yut içinde vagon imalatçılara yenilikler konusunda bilgi alış verişi yapılmalı.3.şahıslar eski yüksek daralı,küçük hacimlı vagon kullanmamalı.Vagonun mükemmel olması kadar işletilmesinin de mükemmel olması lazım..İmalatlar astronomik fiyata çıkmamalı..Kurumda özellikle vagoncuların fikri alınmalı.ilgisiz kişiler işe karıştırılmamalı.kolay gelsin
    bu ikiz vagon un aynısından kullanan ülkeler var.Uluslararası demiryollarının standartlarına uyuyorsa,nereleri TC icadıdır belli değil.Yapılacak vagon RIV üyesi ülkeleri gezecekse beynelmilel vagondur.Dünyada yapılmayan yada olmayan bir vagonmu icat edildi ?.ufak tefek ekleme olarak neler yapılmış ve ne üstünlkleri var bellideğil.Tamamen milli proje ise,yurt dışında neden testleri yapılıyor?.UIC projeyimi onayladı?Yoksa 160 km/s hızmı yapacak?.Dingil basıncı 25 ton olacakmı?..Farklı bir yapıya haiz ise ,yurt içi denemeler/testler yapılacakmı ve kaçay sürecek?.”Devrim oto” gibi reklam yapılmasına bir mana verilemedi. muhteşem bir icar ise;neden 50 yıl evvel değilde bu yıl yapılıyor?..Önce 3-4 yıl kullanalım reklamını sonra yapalım.dünya ülkeleri bu üretimi alkışlayacaklarmı?bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir