Milli tank Altay’da son durum ne? İşte cevap!

Milli tank Altay'da son durum ne? İşte cevap! 1

Milli tank Altay’ı Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde görebilmemiz için biraz daha bekleyeceğiz gibi.

Yeni Şafak haberine göre: Milli tank Altay motorunun yerli üretimi için Tümosan devreye girdi. Altay için Avusturyalı AVL firmaiyle beraber geliştirilecek motor; iş makineleri, askeri araçlar ve deniz araçlarında da kullanılabilecek.

Savunma sanayii alanındaki projesi “yerli tank güç grubu geliştirme” çalışmalarına 2016 yılında başlayacak olan Tümosan, ilk ürünleri 2020’de üretmeye hazırlanıyor. Milli Güç Grubu Geliştirme Projesi ile Türkiye’deki imalat sanayisine yüksek katma değerli parçalar üretebilme kabiliyeti kazandırmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, proje temelinin motor ve transmisyon teknolojisinin komple bir güç grubu şeklinde Altay tankı için geliştirilmesine dayandığını belirtti.

190 milyon euro değerindeki tank güç grubu geliştirme projesinde Avusturyalı AVL firmaiyle teknik destek anlaşmasının imzalandığını vurgulayan Öğün, “(Sözleşme bedelinin) yüzde 25’inin 2016 başında serbest kalacağını düşünüyoruz. (Yansımasını) İlk çeyrek bilançosunda göreceksiniz” olduğunu söyledi. Söz konusu tutar 47.5 milyon avroya karşılık geliyor.

[mks_button size=”large” title=”Milli tank Altay’a ASELSAN el attı! İşte son durum” style=”squared” url=”http://www.yerliteknoloji.net/milli-tank-altaya-aselsan-el-atti-iste-son-durum.html” target=”_self” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”fa-arrow-circle-right” icon_type=”fa”]

Seri üretim için biraz bekleyeceğiz!

Yurt dışından teknik destek alınacak firmanın Avusturyalı AVL firması ile yapılan anlaşma ile netleştiğini söyleyen Öğün, “Şu an için çalışmaların planlandığı şekilde devam etmesi halinde 2020 yılında Güç Grubu üretimi öngörüyoruz ancak seri üretim adetleri, geliştirme sürecinde seri üretim ihalesi son şeklini aldığında kesinleşecek” olduğunu söyledi. Söz konusu proje için Savunma Sanayi Müsteşearlığı (SSM) ile mart ayında sözleşme imzalayan Tümosan’da, 2016’da başlayacak geliştirme çalışmalarının 4.5 yıl sürmesi öngörülüyor. Tümosan, fikri mülkiyeti SSM’ye ait olacak motor ve aktarma organlarının sadece Altay tankında değil, iş makinaları, askeri araçlar ve deniz araçlarında da kullanılmasını hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles