Milli tank Altay’a ASELSAN el attı! İşte son durum

Milli tank Altay'a ASELSAN el attı! İşte son durum 1

Türk firmai Otokar tarafından Savunma Sanayimiz için yerli olarak geliştirilen milli tank Altay projesine, en büyük savunma firmaimiz olan ASELSAN’da dahil oldu.

2008 yılında Aselsan, MKEK, Roketsan, Hyundai Rotem’in de içinde bulunduğu firmaler tarafından desteklenen ve asıl olarak Otokar’ın bünyesinde üretilen yerli tank Altay’a, Aselsan’dan çok önemli bir katkı daha geldi. Aselsan Altay tankı için Aktif Koruma Sistemi geliştirecek, böylece, tank tarafından testip edilecek roket ve füzeler henüz hedefe ulaşamadan Aselsan’ın ürettiği Aktif Koruma Sistemi ile imha edilecek. Altay tankıda bu yetenek ile dünya standartlarının da üzerinde bir teknolojiye sahip olacak. 54 Milyon’luk tank koruma sistemi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile anlaşma sağlandı.

Aselsan’ın ürettiği Aktif Koruma Sistemi sadece milli tank Altay ile sınırlı kalmayıp, zaman içinde diğer zırhlı savunma araçlarımıza da entergre edilecek. Böylece tehdit unsuru oluşturan her türlü etkili mühimmat bu sistem ile etkisiz hale getirilecek.

Yerli tank Altay’da son durum!

Otokar bünyesinde Aselsan, MKEK, Roketsan, Rotem desteği ile üretim ve test aşamaları devam eden Altay tankı, seri üretime geçilebilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde geliştirilmeye devam ediyor. Eğer üretim ve testlerde bir sıkıntı olmaz ise, önümüzdeki bir kaç yıl içinde seri üretime geçilerek, 2018 yılında da Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

İşte Milli Tankımız Altay!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles