Milli savaş uçağında önemli gelişme! İşte son durum!

Milli savaş uçağında önemli gelişme! İşte son durum! 1

Yerli savaş uçağında önemli gelişmeler yaşanıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı yaptığı açıklamada Milli savaş uçağı için 2016 yılında önemli derecede yol katedileceğini söyleyerek.

Tamamen özgün bir proje olan Milli Muharip Uçak Projesi’nde onlarca çalışma sonunda nihai tasarımın 3 değişik geometriye indirildiğini ifade eden Dörtkaşlı, “Uçak tek motorlu ya da çift motorlu olabilir, bu karar uçağın geometrisini, dolayısıyla tasarımını etkiliyor, nihai karar henüz verilmedi, çalışmalar devam ediyor. İsterlerin belirlenmesi ve riskin azaltılması faaliyetlerini içeren bir konsept fazından geçtik. Tasarım fazına girebilmek için SSM ile sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor. 2016’nın ilk yarısında bu sürecin tamamlanacağını ümit ediyoruz” olduğunu söyledi.

Yerli savaş uçağının en önemli noktası motoru!
Milli savaş uçağın tasarımına ilişkin son kararın da yılın ilk yarısında şekilleneceğin düşündüğünü söyleyen Dörtkaşlı, motor sayısının kararlaştırılmasının tasarım aşaması için son derece önemli bir karar olduğunu belirtti. Dörtkaşlı:

“Biz ilk faz çalışmalarımızı tamamladık, bundan sonra kullanıcının nihai kararını vermesini bekliyoruz. Her 3 model ile vazife isterleri ve harekat kabiliyetleri sağlanabilir. Çalışmalarımız bu seçimin yapılmasından sonra detaylanacak. Uçağımızın tasarımı ve içerisinde kullandığımız alt sistemler de olabildiğince milli. Projede hedeflenen milli egemenliğimizi etkilemeyecek konularda hazır alt sistemlere bu aşamada gidilebilir, ileride onlar da yerlileştirilebilir. Şu aşamada konuştuğumuz konular arasında onlar da var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles