Milli savaş gemisi “Heybeliada” heybeti ile gururlandırıyor!

Milli savaş gemisi "Heybeliada" heybeti ile gururlandırıyor! 1

Türkiye’nin ilk milli üretim savaş gemisi olan Heybeliada (F 511)’nın donatım, test/tecrübe ve eğitim faaliyetlerine yoğun bir program dahilinde devam edilmektedir. Bu kapsamda; 02 Kasım 2010 tarihinden itibaren Deniz Kabul Tecrübelerine başlanılan Heybeliada (F-511)’nın, ana tahrik (ana makina), seyir sistemleri ve savaş sistemlerinin deniz şartlarındaki performans kontrolleri yapılmaktadır.

MİLGEM projesi kapsamında üretilmeye başlanan Türkiye’nin ilk savaş gemisinin her türlü imkana sahip olduğu öğrenildi. Tüm kamaralarda modern mobilya ve aydınlatma sistemlerinin kullanıldığı gemide, toplam 108 kişilik yatak kapasitesi bulunuyor. Helikopterin konuşlanması için hangara, 10 tona kadar helikopterlerin gece gündüz iniş kalkış imkanına sahip olacak. Denizde kalma süresi lojistik destekli 21 gün, lojistik desteksiz 10 gün olan gemide 20 tona yakın tatlı su üretilebilecek. Heybeliada, “stealth” yani radara yakalanmama özelliğine de sahip.

Maliyeti toplam 260 milyon dolar olan gemiyi Türkiye, yurt dışından hazır almaya kalksa en az 500 milyon dolar ödeyecekti.

Projenin ikinci gemisi olan Büyükada (F-512)’nın tekne inşası da İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda devam etmektedir.
Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Heybeliada’nın (F-511) tasarım, inşa ve kullanım sürecinden elde edilecek bilgi ve tecrübeler ışığında Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına yönelik su üstü ve su altı silah sistem ve platformlarının geliştirilmesine devam edilecektir.

TCG Heybeliada (F-511), Türk Deniz Kuvvetleri’ne yerli üretim gemi sağlanmasını amaçlayan MİLGEM Projesi dahilinde inşa edilen ilk Türk savaş gemisi.[1][2][3] Ön dizaynı 2004 yılında tamamlanan geminin ilk kaynağı 26 Temmuz 2005 tarihinde gerçekleştirildi ve inşasına 22 Ocak 2007 tarihinde başlandı.[2] 27 Eylül 2008 tarihinde denize indirilen[2] gemi; keşif, karakol, arama-kurtarma, denizaltı savunma harbi, denizde terörist etkinliklerin takibi ve önlenmesi, kıyı kontrol ve koruması görevlerinde kullanılabilmektedir.[1]

Deniz Kuvvetleri Günü ve Preveze Deniz Muharebesi’nin 473. yıl dönümü olan 27 Eylül 2011 tarihinde, Pendik’te bulunan İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda yapılan törenle hizmete girdi. Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; Türkiye’nin, dünyada savaş gemisi tasarlayıp inşa edebilen 10 ülke arasına girdiğini belirtti.[2]
Geminin radar kesit alanı, akustik izi ve sualtı gürültüsü düşüktür

İşte ilk Türk yapımı savaş gemisi Heybeliada! Bu videoda bir inancın zaferini bulacaksınız…

 

2 thoughts on “Milli savaş gemisi “Heybeliada” heybeti ile gururlandırıyor!

  1. KIM BILE BILIRDI BIR GUN TURKIYEDE BUNLAR OLACAK DEMEK CALISINCA OLUYORMUS BASTA SAYIN REISIMIZ CANIMIZ CIGERIMIZ RECEP TAYYIB ERDOGANA VE ARKADASLARINA VE BU YOLDA ONA DESTEK OLAN KISI KISILER VE KURUMLAR KIMIN EMEGI VARSA HEPSINDEN ALLAH RAZI OLSUN RABBIM YAR VE YARDIMCILARI OLSUN AMiN DURMAK YOK YOLLA DAVAM

  2. Böyle şeyler elbette bizi gururlandırıyor.Ama bana biraz geç kaldık gibi geliyor.Daha Fazlasını yapmamız gerekir.Ama yinede buda başlangıç için yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles