Milli Rüzgâr Santrali “MİLRES” görücüye çıktı!

Milli Rüzgâr Santrali "MİLRES" görücüye çıktı! 1

Milli Rüzgâr Santralı geliştirilmesi amacıyla uzun süredir ortak çalışan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TÜBİTAK, MİLRES adlı yerli rüzgar türbinlerinden ilkinin prototipini tamamladı ve denemeye başladı.

Bu amaçla proje kapsamında geliştirilen prototip türbin, İstanbul’da Terkos Gölü civarına kuruldu. 500 kw gücündeki türbinin şebeke bağlantısının da kısa sürede yapılması bekleniyor. Bu aşamadan sonra yerli rüzgâr türbininin ticarileşmesine dönük çalışma yapacak.

yerli-ruzgar-enerjisi

Milli Rüzgâr Enerji Sistemleri projesinde, prototip türbin üretimi tamamlandı. Tamamen milli imkânlarla geliştirilen türbin, İstanbul Arnavutköy’de Terkos Gölü civarına kuruldu. 500 kw gücündeki prototip türbinin, yakında bulunan trafodan şebeke bağlantısının yapılması amacıyla EPDK Elektrik Dairesi Başkanlığı’na izin başvurusunda bulunuldu. Projede yeni hedef, 2.5 mw ve üzeri türbinler geliştirerek bunların ticarileşmesini sağlamak.

Projenin uzun dönemli hedefi toplam 40 gigavat rüzgâr enerjisi kapasitesi kurulumu için yurtdışına çıkacağı hesaplanan 40 milyar dolarlık kaynağın yüzde 25’inin yerli türbin teknolojileri ile karşılanması. Böylece 10 milyar dolarlık kaynağın yurtdışına çıkması önlenmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles