Milli işletim sistemi “Pardus” gümbür gümbür geliyor!

Milli işletim sistemi "Pardus" gümbür gümbür geliyor! 1

Pardus

Milli işletim sistemi olarak bilinen ve açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi üzerine kurulan Pardus, artık tüm devlet dairelerinde zorunlu olacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptığı açıklamada “Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Desteklenmesi” eylemi gereği, Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen milli işletim sistemi PARDUS’un, kullanılması çalışmalarının başladığını belirtti.

Bakan Fikri Işık “PARDUS’un 2023‘e kadar 1.800.000 bilgisayarda daha kullanılmasını bekliyoruz ve böylece işletim sistemi ve diğer yazılım lisanslarından senelik 2,2 milyar dolar kar etmeyi hedefliyoruz.” olduğunu söyledi.

Hali hazırda Pardus’ün kamuda kullanıldığını aktaran Bakan Işık: “Bu dönüşümü başlatan bakanlığımız, merkez ve taşra teşkilatı ile lisans maliyetlerinde tasarruf sağlayacak ve 2015 yılı sonuna kadar 3 bin 500 kullanıcı bilgisayarlarını bu sisteme taşımış olacak. PARDUS’u bakanlığımızın yanında, Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Halk Sağlığı Müdürlükleri, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi ve TÜBİTAK‘ın da aralarında bulunduğu 20’den fazla bakanlık ve kurum kullanıyor. Bir çok kamu kurumunda yaygın olarak kullanılan PARDUS’u, vatandaşlarımız da güvenle kullanabilir” açıklamalarında bulundu.

Milli işletim sistemi Pardus 2002 yılında Başbakanlığın isteği üzerine Tübitak tarafından geliştirilmeye başlandı. Halen aktif olarak güncellenen Pardus, öncelikle kamuda daha sonra kişisel kullanım için tüm ofis ve evlerde kullanımı için yaygınlaştırılacak.

One thought on “Milli işletim sistemi “Pardus” gümbür gümbür geliyor!

  1. Okullarda İntel Öğrenci adı altında windows kullanıcı kursları düzenlendi ve sertifikalandırıldı.Hedef kitle çocuklardı.Şimdi windows a bu kadar alıştırılmış çocukları pardüs e yönlendirmenin tek yolu pardüs öğrenci proğramı oluşturmak ve onlara birer pardüs cd si verip yönlendirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles