Milli iş makinesi ile işler yolunda!

Milli iş makinesi ile işler yolunda! 1

Yerli otomobil, milli  tank, yerli füze derken sıra da milli iş makineleri var.

Yeni Akit haberine göre: Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olan Tümosan, ilk milli iş makinesini üretmeye başlıyor. Adanalı bir firma ile üretim yapacak olan Tümosan, aracın motor kısmını yapacak ve kendi markası ile satışa çıkacak. İlk etapta forklift üreteceklerini belirten Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün, “Şu anda Türkiye’de büyük oranda yurtdışından alınan parçaların birleştirilmesi ile bir üretim var. Bizim üretimimiz yerli olacak” olduğunu söyledi.

Milli tank Altay’ın motoruda Tümosan’dan!

Forklift’in ardından diğer iş makinelerine odaklanacaklarını belirten Öğün, motor üretimi konusunda da yeni planları aktardı. Tamamen kendi tasarımları ve lisansı kendilerine ait olan bir motor üreteceklerini belirten Öğün, Altay tankı projesi için üretecekleri motorun çeşitli büyüklüklerde türlerini de planladıklarını belirtti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) tank güç grubu geliştirme ihalesini kazanan Tümosan, güç grubu geliştirme çalışmalarına 2016’da başlayacak.

İlk ürünleri de 2020’de üretmeyi planladıklarını belirten Öğün, 1500 beygir gücü ve üstünde motor üreteceklerini belirtti. Öğün, yurtdışından teknik destek alınacak firmanın da Avusturyalı AVL olduğunu vurguladı. Proje bedeli olan 190 milyon euronun yüzde 25’inin serbest bırakılmasını ve geliştirme çalışmalarının 2016 başında start almasını bekliyoruz. Ayrıca Yüksek Hızlı Tren üretimine de talibiz” olduğunu söyledi.

Zırhlı araç konseptinde üretim yapmak istediklerini ve bir firma kurduklarını belirten Öğün, bir üretim bandında birden çok ürünü üreten bir model yaratmak istediklerini de söyleyerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles