Milli gözlem uydusu RASAT!

Milli gözlem uydusu RASAT! 1

yerli uydu

RASAT Araştırma Uydusu, Türkiye’nin ve TÜBİTAK UZAY’ın BiLSAT uydusundan sonra sahip olduğu ikinci uzaktan algılama uydusu.

RASAT fırlatıldığı 17 Ağustos 2012 tarihinden bu yana görevini başarılı bir şekilde sürdürüyor. Yüksek çözünürlüklü optik görüntüleme sistemine ve Türk mühendislerce tasarlanıp geliştirilen yeni modüllere sahip olan RASAT, Türkiye’de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu.
10 milyon dolara mal oldu.

Milli gözlem uydusu RASAT: AMAÇ

BiLSAT Projesi ile bir uydunun tasarımından yörüngede devreye alınmasına kadar geçen her evrede kazanılan bilgi ve beceriyi pekiştirmek,
Güncel teknolojileri kullanarak uzay ortamına uygun sistemler geliştirmek ve uzayda başarıyla çalıştırarak bu sistemlere uçuş tarihçesi kazandırmak,
Türkiye’nin uzaktan algılama alanında ihtiyaçlarına azami ölçüde cevap vermek, Türkiye’nin uzay teknolojileri için halihazırda kullanılabilecek yeteneklerini belirleyip azami ölçüde kullanmak, Uydu teknolojileri konusunda yetişmiş insan gücünü arttırmak, Geliştirdiği kritik modüllerle Türk uzay sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamak,
TÜBİTAK UZAY’ın uzay amaçlı yeteneklerini Türkiye’ye ve Dünyaya kanıtlamaktır.

Milli gözlem uydusu RASAT: SONUÇ

2011’de uzaya gönderilen RASAT, Türkiye’nin uzay projeleri için bir mihenk taşı oldu. Uydunun sistem mühendisliği ve sistem tasarımı yurtdışından herhangi bir destek alınmadan TÜBİTAK UZAY mühendisleri tarafından gerçekleştirildi.

Uyduda, yerli olarak tasarlanan ve üretilen BiLGE isimli uydu görev bilgisayarı, T-REKS isimli X-Bant haberleşme sistemi ile GEZGİN isimli gerçek zamanlı görüntü işleme modülleri kullanılıyor. 7,5 metre siyah beyaz, 15 metre renkli görüntüleme yeteneğine sahip RASAT, 93 kg ağırlığında ve hiçbir kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor. Alınan görüntüler RASAT, çektiği görüntüleri TÜBİTAK UZAY’ın Ankara’daki yer istasyonuna iletiyor.

Milli uydunun çektiği görüntülerle Türkiye’nin iki boyutlu uydu görüntü veri tabanı oluşturuldu. Güncelliğin sağlanması amacıyla çekilen yeni görüntülerle veri tabanı her geçen gün daha da zengin hale getiriliyor. Yeryüzünden 700 kilometre yükseklikte bulunan uydu, dünya çevresini 98 dakikada turluyor.

RASAT uydusunun tasarım ömrü 3 yıl olarak belirlenmişti. 17 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yörüngesinde 3. yılını dolduran RASAT tüm hedeflerine başarıyla ulaştı ve yörüngesinde görevlerini başarı ile devam ettiriyor.

RASAT 3 yıl boyunca yörüngesinde 16480 tur attı ve toplam 6 milyon km2 alan görüntüledi. RASAT uydusu 1000 yakın görüntüleme görevini başarı ile gerçekleştirdi.

İşte milli gözlem uydumuz RASAT!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles