Milli gözetim radarını da yaptık! Ülkede iyi şeyler de oluyor!

Milli gözetim radarını da yaptık! Ülkede iyi şeyler de oluyor! 1

Güzide memleketimizde hemen her gün kaos varmışcasına haber yapan, sürekli olumsuz haberleri derleyip toplayan haber kuruluşlarına inat ülkemiz adına sevindirici gelişmeleri sunmaya devam ediyoruz. Tübitak desteği ile Milli Gözetim Radarı geliştirildi.

Özgün ARGE çalışmaları sonucunda Türkiye’de geliştirilen (110km menzile sahip ilk) Radar olan MGR ICAO ve EUROCONTROL tavsiye ve standartlarına uygun olarak tasarlandı. Aynı anda 1000 hedefi takip edebilen MGR’nin, TÜBİTAK BİLGEM’de DHMİ için yürütülmekte olan CWP (Controller Working Position) ve SSR (Secondary Surveillance Radar) Projelerine entegrasyonu hedefleniyor. 2016 yılı içinde DHMİ tarafından belirlenecek bir havalimanına entegre sistemin kurulumu ile Türkiyede ilk defa bir havalimanındaki Yaklaşma Kontrol Hizmetleri yerli ürünlerle sağlanmış olacak.

Milli Gözetim Radarının, ihtiyaç duyulan havalimanlarımıza kurulması ve yurtdışına pazarlanması da hedeflenmekte.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından yerli imkânlarla geliştirilen MGR sistemi 2014 yılı içinde faaliyetleri başlatılan Askeri Havalimanlarına Yönelik Projesi’nde Havaalanı Trafik Radarı” projesinde de kullanılabilir durumda. MGR’nin bu projede kullanımı ile projenin hızlı biçimde sonuçlandırılması ve etkin katma değer oluşturulması mümkün olabilecek.

Milli Gözetim Radarı (MGR)

S-band katı hal Doppler radar
15 kW çıkış gücü
110 km menzilden 2m2 radar kesit alanına sahip hedef tespiti
1.000 hedefi takip edebilme
Yağış durumu tahmini
ICAO ve EUROCONTROL standartlarına uyumluluk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles