Milli elektrikli lokomotif 2016 yılında raylarda!

Milli elektrikli lokomotif 2016 yılında raylarda! 1

Milli lokomotif

Teknolojiyi millileştirme çabaları her alana sıçramış durumda. Şimdi de raylarda gezen araçlara el attık!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, milli elektrikli lokomotifin 2016 yılında raylarda olacağını söyleyerek, Milli Elektrikli Lokomotif E1000 Projesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) manevra ve kısa mesafe yük taşıma ihtiyaçlarını karşılamak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile 1 megavat gücünde elektrikli lokomotif ürettiklerini ifade eden Işık, projeyi Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) da desteklediğini söyleyerek.

Bakan Işık, dünyada sadece gelişmiş ülkelerde bulunan ve raylı araç sektöründe katma değeri en yüksek bileşenlerden cer konverteri, cer kontrol ünitesi, merkezi kontrol ünitesi gibi raylı araç sürüş ve kontrol sistemlerinin, lokomotife hareket kabiliyeti sağlayan çok önemli mekanizmalar olduğunu söyleyerek. Sistemin yurt içinde tasarlanması ve üretilmesi amacıyla 2011 yılında milli elektrikli lokomotif projesine başlandığını hatırlatan Işık, 10 milyon lira bütçeli projede 18 bilim insanın çalıştığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles