Microsoft Excel Hakkında Kısa Bilgi 2020

Microsoft Excel Hakkında Kısa Bilgi 2020 1

Microsoft Excel, Microsoft tarafından ilk olarak 1989 yılında oluşturuldu. Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemlerinde kullanılan bir tablolama (spreadsheet) programı.

Program, numaralı satırlardan ve harfli sütunlardan oluşur. Programın altında ‘’sayfa 1, sayfa 2’’ yazılı Excel dosyaları bulunur. Bunlara çalışma sayfası denir ve her çalışma sayfasında 16384 satır, 256 sütun vardır. Çalışma sayfaları tamamen hücreler halinolduğunu söyledir ve bu hücreler istenilen her boyuta getirilebilir. Hücrelerin belirlenen kısımlarında çizelgeler, tablolar, grafikler, aritmetik işlemler, histogramlar oluşturulabilir.

Bunların yanı sıra çizgisel grafikleri, çizelgeleri ve kısıtlı olarak üç boyutlu grafikleri görüntüler. Mühendislik, finansal ve istatistik fonksiyonları bulunmaktadır. Bu nedenle birçok iş alanında kullanılmaktadır. Çoğu firma işe alacakları kişilerin Excel hakkında bilgiler edinmiş, office programlarıyla da kolaylıkla çalışabiliyor olmalarını ister. Günümüzde teknoloji ilerledikçe bu istek işverenler tarafından artmaya başlamıştır.

Microsoft Excel Hakkında Kısa Bilgi 2020 2
EXCEL-HAKKINDA

EXCEL DE 4 İŞLEM YAPMA

Eğer Microsoft Word kullanıyorsanız, Microsoft Excel’in mantığını kolaylıkla kavrayabilirsiniz. Program ne kadar karmaşık görünüyor olsa da aslında çok basit bir sistemle çalışmaktadır. Sanılanın aksine kullanıcıların sayısal zekâya sahip olması gerekmez. Sadece formülleri bilmeniz bile yeterli olacaktır. Örneğin toplama işlemi yapmak istiyorsanız basitçe şu formülü fx yazılı fonksiyon çubuğuna yazmanız yeterli olacaktır;

=TOPLA(A1+B2)

Bu formül size A sütununun 1 satırındaki numara ile B sütununun 2 satırındaki numaraların toplamını verecektir. Toplama işleminin yanı sıra çıkarma(A1-B2) , çarpma (A1*B2), bölme (A1/B2), ortalama alma (ORTALAMA(A1:B2), yüzde hesaplama (A1*0,18 (%18’i)), seçili hücrelerde yazılı numaraların en büyüğünü veya en küçüğünü bulma (MAK ya da MIN(A1:B2), hücreler arasındaki boşluğu sayma(BOŞLUKSAY(A1:B2) gibi birçok işlemi başarıyla yapmaktadır. Bu işlemler oluşturulan tablolarda kullanılır.

Ofis çalışanları, öğretmenler, öğrenciler, memurlar vb. gibi kişiler Excel’den kolaylıkla yararlanabilirler. Ülkemizin birçok yerinde Microsoft Office programlarını öğretmek amacıyla birçok kurs açılmaktadır. Kişiler bu kurslara giderek sertifika alabilir, hatta sertifikalarını iş başvurusu yaparken referans olarak kullanabilirler. Böylece iş başvurusu gerçekleştirildiğında 1-0 önde başlayabilirler.

Microsoft Excel’in son sürümü, Excel 2019. Son sürümü edinebilmek için öncelikle sahip olduğunuz sürümü silmeniz gerekmektedir.

EXCEL’DA BASİT HESAPLAMA YÖNTEMİ VİDEOSU

Microsoft Excel Hakkında Kısa Bilgi 2020

Microsoft Excel tüm dünyada çokca kullanılan ve hemen her bilgisayar kullanıcısının az çok bildiği bir yazılım olma özelliğini 2020 yılında da devam ettiriyor. 2020 yılında Microsoft Ofis programları, Ofis 365 adı ile anılmaya başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir