Mayınlara karşı yerli çözüm geldi!

Mayınlara karşı yerli çözüm geldi! 1

Hacettepe Teknokent’te Ar-Ge çalışmaları yürüten MS SPEKTRAL firması, toprak örüntülerindeki değişimleri ve yüzeye çıkmış kabloları belirleyerek mayın ve patlayıcı tespiti yapabilen “hiperspektral kamera” üretti.

Firmanın Üst Yöneticisi Sancay Kırık, yaptığı açıklamada, hiperspektral kamera için çalışmalara Temmuz 2015’te TÜBİTAK projesi olarak başladıklarını söyleyerek, zırhlı araçlar için “Kemgöz” adını verdikleri kamerayı ürettiklerini belirtti.

Kırık, ürünün mayın tespitinde yardımcı sistem olarak kullanılacağını ifade ederek, “Temel amacı aracın üzerinde bulunan diğer sensörlerle mayın tespitini gerçekleştirmek. Biz bunun hem optik hem elektronik hem de mekanik tasarımlarını yaptık.” olduğunu söyledi.

İnsan gözünün üç rengi görebilmesine karşın, ürettikleri kameranın 135 rengi görebildiğini vurgulayan Kırık, konuşmasının devamında:

“Kemgöz, gözle görülemeyen malzemeleri otomatik olarak tanıyabiliyor, toprağa gömülü el yapımı patlayıcılara ait kabloları tespit edebiliyor. Bu tür tespitler uzak mesafeden normal kamerayla yapılamıyor ancak ürettiğimiz kamera sayesinde patlayıcı kabloları belirlenebiliyor.”

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/mayin-ve-patlayici-tespiti-icin-yeni-yontem-337554.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles