Lunaparklar’da yerli olacak! Yerli “Roller Coaster” eğlence treni geliyor

Lunaparklar'da yerli olacak! Yerli "Roller Coaster" eğlence treni geliyor 1

Son yıllarda hemen her konuda büyük bir iştahla yerli üretime geçtiğimiz hizmet ve üretim alanında hız kesmeden yolumuza devam ediyoruz. Yerli yapım araç gereçlere, yerli roller coaster (hızlı eğlence treni) de dahil oldu.

Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde lunapark oyuncakları imalatı yapan bir firma, Türkiye’nin ilk yerli ‘Roller Coaster’ lunapark oyuncağını yapmak için proje hazırlayarak, TÜBİTAK’a sundu. Yüksek rayların üzerinde ilerleyen vagonlardan oluşan Roller Coaster’ın lunapark oyuncakları üretiminde gelinen en son nokta olduğunu belirten firma sahibi Özcan Dal, “TÜBİTAK’a başvurumuz var. Bu oyuncağı yapabilirsek artık lunaparkta en son noktaya gelmiş olacağız. Türkiye’de ilk defa Türk mühendisinin projesiyle yapılacak ilk Roller Coaster olacak” olduğunu söyledi.

Gebze’de lunapark oyuncakları imalatı yapan Dal Lunapark, 70 çalışanı ile lunaparklarda kullanılan oyuncakları yapıyor. Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa, İspanya, İsveç, İsviçre, Norveç, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Irak’a ihracatta bulunan firma, Hindistan’a da ihracatta bulunmak için görüşmelerini sürdürüyor. Firmalarının 1958 yılında kurulduğunu belirten Özcan Dal, “Tereciye tere satmak gibi olacak ama biz Almanlara makine satan bir firmayız. Lunapark makinelerinde bir firmanın gelebileceği en son noktadan bir önceki noktadır Almanya’ya lunapark oyuncağı satmak.

Lunapark oyuncağı yapmak uçan makineler tehlike sınıfındadır. Yani uçak yapmakla lunapark oyuncağı yapmak aynı kategoriolduğunu söyledir. Onun için Almanlara bu tür bir oyuncak satmak gerçekten çok güç ve zor bir iştir. Biz Almanya başta olmak üzere İngiltere, Hollanda, İrlanda, İsveç, İsviçre, Norveç, Fransa, İtalya, Yunanistan, İspanya ile çalışıyoruz. Örneğin İtalyan firmaları bizim ürünlerimizi kendi ürünleri gibi bütün dünyaya satarlar. Bugün Amerika’da birçok ürün vardır Dal Lunapark’ın. Bazı makinelerde gerçekten dünyada bir numarayız. Bunu övünerek söyleyebiliriz” olduğunu söyledi.

Özcan Dal, Avrupa’da ürettikleri 120’den fazla makine olduğunu söyleyerek, “Belki uçaktan bile daha önemli makineler yapıyorsunuz. Çünkü uçakta bir kabinin içerisinde gidiyorsunuz, ayağınız yere basıyor, sağınızı solunuzu kollayan zırhta var. Fakat lunapark oyuncağında maalesef ki 45 metre yukarıda eliniz, ayağınız ve kendiniz boştasınız. Eğer iyi bir hesap yapılmamışsa, iyi bir imalat denetimi yapılmamışsa en ufak kazalar çok üzücü sonuçlara neden olabilir. Biz bu konuda bugüne kadar herhangi bir makine kırılmasından kaynaklanan en ufak bir problem yaşamadık. Avrupa’da 120’den fazla makinemiz var. En ufak bir kazamız olmamıştır” dedi.

Kaynak: Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles