KOSGEB Nedir? Girişimcilik Sertifikası Alma? Fatura Olayı? 2022

KOSGEB Nedir? Girişimcilik Sertifikası Alma? Fatura Olayı? 2022 1

Kısaca sizler için KOSGEB nedir sorusuna cevap verecek olursak; kendi işinin patronu olmak isteyen kişi ya da kişilerin imdadına yetişen bir kuruluşun adıdır.

KOSGEB’in Tam olarak ne işe yaradığı ve ne tür imkânlar sağladığı tam bilinemediği için girişimcilerin kafasına takılan bir sürü soru olmaktadır. 1990 yılından itibaren küçük çaptaki kuruluşlara karşılıksız ya da karşılıklı olarak destek de bulunan KOSGEB’e kimlerin ve hangi şartlarda başvurabileceği hakkında her tür bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

KOSGEB Nedir?

Elbette ki iş kurmak isteyen kişilerin, kendi işlerini kurarak yeni bir iş hayatına atılmaları sadece istemeleri ile mümkün olmamaktadır. Böyle bir düşünceye ait hayallerinin tamamını gerçekleştirebilme adına yapmaları gereken bir takım görevler olmaktadır. Her şeyin hayallerle başlayacağı ve belirli bir plan çerçevesinde başarıya ulaşabileceği muhakkak doğrudur. Fakat bu hayallerin gerçeğe dönüşebilmesi için bir de işin maddi boyutu olması gerekmektedir. Eğer sizin yeni bir iş kurabilme adına yeterli ve gerekli sermayeniz yoksa bu planlarınız hayalden öteye geçmeyecektir.

İşte tam da bu noktada KOSGEB imdadımıza yetişmekte ve kararlı olan yeni girişimcilere maddi destek sağlamaktadır. İnsanların hem kendi ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlaması adına devlet tarafından vatandaşlarına sağlanan destek kredileri bulunmaktadır. İş hayatına atılmak isteyen girişimciler planları ya da projeleri karşılığında devletten hibe adı verilen yardım almaktadırlar. Böyle bir talepte bulunmak isteyen girişimcilerin belirli kurallar ve sertifikalar dâhilinde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bu başvuru sonucunda giderlerinin bir kısmının devlet tarafından karşılanmasına KOSGEB hibesi denilmektedir. KOSGEB ile girişimci insanların iş üretmeyi amaçlayan girişimci ruhları canlı tutulmak ve etraflarına da bu ruhu yansıtmaları amaçlanmıştır. Böylece ülke ekonomisine tabandan kuvvetli bir destek sağlanması amaçlanmıştır. Hala KOSGEB nedir diye merak edenler varsa onlar için bir başka ifadeyle asıl adı; Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında KOSGEB olarak bilinen kurumdur diyebiliriz.

KOSGEB Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevlerini yürütmektedir. Ülkemizde de orta ve küçük ölçekli işletmelerin ülke ekonomisindeki katkı paylarının artırılması ve sanayiye daha fazla katkı sunabilmeleri amacı ile kurulmuştur. Bunun yanında KOSGEB bu işletmelerin rekabet güçlerini artırmada ve kendilerini geliştirme de onlara rehberlik hizmeti sağlamaktadır. Ulaşmak istediğiniz tüm bu hedefler için KOSGEB girişimcilere farklı alanlarda destek sağlama olanağı tanımaktadır.

Böyle bir yöntem izlenmesindeki en büyük avantaj farklı alanlarda iş yeteneği olan insanlara çalışabilme imkânı sağlamasıdır. Şayet KOSGEB desteklerinden ya da uygun faizli banka kredilerinden faydalanabilmek için adına kayıtlı bir işletme olması gerekmektedir. Çünkü işletme olmadan yapılan başvurular çoğunlukla geri çevrilmektedir.

KOSGEB Ne İşe Yarar?

Asıl amacı yeni kurulan işletmelerin açılmasına teşvik etmek ve bunun yanında girişimciyi hem maddi açıdan hem de eğitim açısından desteklemektir. Böylece temelleri çok daha sağlam olan bir ülke ekonomisi inşa etmek mümkün olmaktadır. KOSGEB ne işe yarar sorusuna verilebilecek bir çok cevap bulunmaktadır. Çünkü KOSGEB; Kobi proje destek programı, işbirliği güç birliği destek programı, Ar-ge, kredi faiz desteği, genel destek programı, laboratuvar hizmetleri, tematik proje destek programı gibi daha birçok farklı alanlar üzerine de destek programları hizmeti sunmaktadır.

Ülkemizde hala çok fazla gelişmemiş ve kendisini duyuramamış olsa da KOSGEB’in ülke ekonomisine olan katkısı asla küçümsenemez. Çünkü hem bir yandan kendisi gelişip büyümekte hem de kendisiyle birlikte destek sunduğu işletmelerin büyüyüp gelişmesini takip etmektedir. Bu bakımdan bu kurum ülke ekonomisi adına çok önemli bir misyon üstlenmiş durumdadır.

KOSGEB Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

İş hayatına yeni atılacak olan kararlı ve enerji dolu girişimcilere yardımcı olmak amacıyla bu kurum kredi sağlamaktadır. Böylece girişimci ruha sahip insanların ülke ekonomisine katkı sunmaları ve kendi ekonomik güçlerini elde etmeleri amaçlanmaktadır. Fakat her önüne gelen gidip bu krediyi alamamaktadır. Çünkü KOSGEB kredisi alabilmenin belli şartları bulunmaktadır. Peki, KOSGEB girişimci kredisi nasıl alınır ve bu kredinin alınabilmesi için yapılması gerekenler nelerdir? Öncelikle hayalinizdeki işe kavuşabilmek adına bir işletme açmalısınız ve KOSGEB başvurusu için gerekli sertifikaya sahip olmalısınız. Bütün bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra rahatlıkla maddi destek olunması adına KOSGEB kredisine başvuru da bulunabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destek Oranlarını Yani Verilen Destek Paralarını Görmek İçin Tıklayınız

KOSGEB Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

KOSGEB Girişimcilik Kursu 2019

KOSGEB’den herhangi bir destek kredisi yada hibe alabilmek için ilk koşul Girişimcilik eğitimini tamamlayarak Girişimcilik kursu sertifikanızı elde etmiş olmalısınız. Bu sertifikayı almadan başvuran girişimcilerin başvuruları reddedilmektedir.

KOSGEB girişimcilik kursu hafta içi sabah 9/10 gibi başlayıp akşam 4/5 gibi bitiyor. Toplam 5 gün yapılıyor ve devam zorunluluğu var. Eğer devamsızlık yaparsanız KOSGEB girişimcilik sertifikası alamazsınız. Girişimcilik kursu İŞKUR ve KOSGEB tarafından ortak düzenleniyor ve halk eğitim merkezleri, eğitim kurumları ve üniversite kampüslerinde ÜCRETSİZ olarak veriliyor.

Kursa katılan işsizlere destek mahiyetinde 70/90 TL’lere kadar 5 günlük destek ödemesi yapılabiliyor. Bunun için işsiz olmanız gerekiyor.

Son olarak: 2019 yılına kadar bu girişimcilik kursu sertifikaları süresiz olarak istenildiği zaman kullanılabiliyordu. 2019 yılından itibaren alınan Girişimcilik Kursu Sertifikaları sertifikanın üretildiği tarihten itibaren 2 yıl için de geçerli oluyor. Yani 2019 yılında alınan bir sertifika 2021 yılı ilgili ayına kadar geçerli oluyor.

KOSGEB Güncel Girişimcilik Kurslarına Katılmak Başvurmak Kayıt Olmak İçin Tıklayın

KOSGEB Desteği İçin Şirket Kurma

Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra, adınıza şirket kurma işlemini tamamlamalısınız. Burada en önemli olan sertifika olmadan kurulan şirketlerin kesinlikle KOSGEB kapsamında olmayacağını bilmenizi isteriz.

Şayet kurmuş olduğunuz şirket eğer ortaklı bir şirketse yani sizden başka şirketin hissedarları var ise, size ait olan hisse payı en az %30 olmalıdır. Hisseli şirket durumlarında %30 pay ve üzeri olması KOSGEB kredisi alabilmek için gerekli şartlar arasında bulunmaktadır.
KOSGEB tarafından erkek girişimcilere verilen destek %60 oranında iken, bu destek oranı bayan girişimcilerde %70 olmaktadır. Bu rakamlardan anlaşıldığı kadarı ile kadınların iş hayatına biraz daha aktif katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır.

KOSGEB’den Destek Alabilmek İçin Fatura Bulmalısınız

Şirketiniz için yaptığınız her bir harcamanın gider olduğunu belli edecek faturaları asla atmayın ve bunları iyi bir şekilde muhafaza edin. Çünkü KOSGEB sizlere bu faturalar üzerinden destek oranı belirlemektedir ve sonrasında 2-3 ay gibi kısa bir sürede destek ödemesi gerçekleşmektedir. Fakat ödeme bedellerine KDV oranı dâhil edilmez.

KOSGEB desteği alabilmek için fatura zorunluluğu konusuna örnek verecek olursak: Fatura isteme olayı sürekli değişiyor. 2019 yılı itibari ile bir tekstil açacaksanız. Tekstil’de kullanacağınız makineler için en az 3 firma ile görüşüyorsunuz. Onlar size istediğiniz makinalar için fiyat teklifi mahiyetinde Proforma fatura, yani kesinleşmemiş bilgi verme olarak Ön fatura veriyor. KOSGEB’de 3 farklı yerden aldığınız 3 faturaya göre kendisine uyan firmayı seçiyor ve onlara KDV hariç ödemeyi direk yapıyor. Parayı size vermiyor, makineleri aldığınız firmaya ödemeyi transfer ediyor.

Burada önemli olan bir diğer husus ise, şirkete aldığınız malzemelerden demirbaş eşya statüsünde olanları 3 yıl boyunca satamazsınız.

KOSGEB Desteklerinden Kimler Yararlanabilir?

Çevrenizde birçok kişiden KOSGEB sayesinde iş yeri açan insanların varlığını duymuşsunuzdur. Fakat KOSGEB desteklerinden nasıl yararlanılır önce bunu araştırmalı ve ona göre bir plan hazırlamalısınız. Kurum destek vereceği kişilerde öncelikle iş yeri kurma danışmanlığı ve gerekli sertifikaya sahip olma şartı aramaktadır. Bunun yanında yine kurumca üniversite sınırları içerisinde yapılan Genç Girişimci Geliştirme Programı’na dâhil olunması ve buradan mezun olunması gerekmektedir. İŞGEM bünyesinde bulunan ve 1 yıl içerisinde iş kurmuş kişiler yararlanabilmektedir.

KOSGEB Nedir? Girişimcilik Sertifikası Alma? Fatura Olayı? 2022 2
KOSGEB-girisimcilik-destekleri-2020

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

Eğer sizde bir iş yeri kurmak istiyor ve kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız, yapmanız gereken çok kolay birkaç adım olmaktadır. Bu adımları gerekli şartlara uyarak sağladığınızda sizde rahatlıkla KOSGEB yardımından faydalanabileceksiniz. Peki, KOSGEB’e nasıl başvurulur?

Öncelikle kurumun veri tabanına kayıt yapılması gerekmektedir. Bunun için kuruma ait web sitesine girerek kayıt işlemlerinden kaydınızı tamamlamalısınız.

İşletmenin Kobi için uygun olup olmadığının belirlenebilmesi gerekmektedir. Bu sebeple KOSGEB’e başvuru yapacak her girişimci bu beyannameyi doldurması gerekmektedir.

Girişimciler tarafından doldurulan beyanname, KOSGEB kurumunun uzman yetkilileri tarafından kontrol edilir ve sizlere bu inceleme sonucunda geri dönüş sağlanır. KOSGEB’e nasıl başvurulur sorumuzun en önemli üç adımı bu şekilde tamamlanmış olmaktadır.
Bunların haricinde eğer aklınızda belirli bir iş sektörü dalında plan varsa, bu planı KOSGEB yetkilileri ile görüşebilir ve onların tecrübelerinden de istifade edebilirsiniz.

Son olarak; KOSGEB hibe ve faizsiz kredi almak için başvuran 29 yaş altı erkek ve kadın herkes ekstra 5 bin TL fazla destek alıyor. Yine ayrıca 29 yaş altı kadınları teşvik amaçlı ekstra 5 bin TL daha fazla destek alıyor.

KOSGEB’den Destek Aldım Ne İş Kurabilirim?

Eğer sizde KOSGEB’den destek aldıysanız, (ki bu aslında çok zor değil ancak bizim insanımız maalesef biraz üşengeç ve hazırı sevdiği için üretimden kaçıyor) ne iş yapalım diye yeni iş fikri, zekice, karlı iş fikirleri düşünüyorsanız aşağıda ki liste işinize yarayabilir.

 

2 thoughts on “KOSGEB Nedir? Girişimcilik Sertifikası Alma? Fatura Olayı? 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles