Katlanabilir ekran teknolojisine de el attık! Oda yerli olacak

Katlanabilir ekran teknolojisine de el attık! Oda yerli olacak 1

Özellikle telefon üreticilerinin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı katlanabilir ekran teknolojisine bir katkı da güzide ülkemiz Türkiye’den çıktı.

Katlanabilir ekran teknolojisi üzerine çalışan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Dr. Ertuğrul Arpaç ve ekibi tarafından geliştirilen bir proje ile ekranı bulunan tüm elektronik eşyaların katlanabilir hale gelmesine olanak sağlanacak.

Arpaç AA muhabirine yaptığı açıklamada 12 kişilik bir ekiple ileri teknolojik ürünlerin oluşturulması için çalıştıklarını: İleri teknoloji, katma değeri yüksek ürünler ortaya çıkarma gayretiyle çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Arpaç, hacimsel olarak küçük ama getirisi büyük olan ürünleri ve konuları çalıştıklarını kaydetti.

Son olarak Akdeniz Üniversitesindeki laboratuvarlarda dünyada ilk olan, rulo haline getirilebilecek ekran teknolojini ürettiklerini ifade eden Arpaç, “Televizyonlar başta olmak üzere ekranı olan her yerde bu teknoloji kullanılabilecek. Bilgisayar, televizyon, cep telefonu, oled (Organik ışık yayan diyotlar) teknolojisinin kullanılabildiği tüm yüzeylerde çok rahat kullanılabilecek bir ekran olarak planladık. Dünyada şu anda bir benzerinin olmamasından dolayı bu ürünü Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde patent başvurumuzu yaptık” dedi.

KATLANABİLRİ EKRANLAR YAPMAK HAYAL DEĞİL!

Prof. Dr. Arpaç, ürünün getireceği yeniliklere işaret ederek konuşmasının devamında:

“Burada oled teknolojisi kullanıldı. Bu sistemle küçültülmüş, istediğiniz zaman istediğiniz büyüklüğe getirebileceğiniz katlanabilir ekranlar yapma şansı ortaya çıkacak. Hem ekranı hafifletiyoruz hem ekranı küçültüyoruz, bu durum da dünyanın önde gelen teknoloji devlerinin üzerinde çalıştığı bir proje. Piyasada hafif eğimli televizyonlar görüyorsunuz. Bunun tümüyle katlanamamasının sebebi ise oled teknolojisinde yüzeyin oksijen ve nem geçirgenliğinin sıfır olması gerekiyor. Eğer siz folyo kullanacak olursanız katlayabilirsiniz ama o folyonun oksijen ve nem geçirgenliği olduğu için oledin ömrünü sınırlıyor. Yani siz her altı ay veya daha kısa bir sürede televizyon değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bunu hiç kimse istemez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles