Karşınızda yerli otomobil MİLAT 1453!

Karşınızda yerli otomobil MİLAT 1453! 1

Türkiye yerli otomobil konusuna kafayı o kadar taktı ki, otomobili yapacak babayiğit ortaya çıkmadan üniversitelerimiz bu konu da hummalı bir çalışma içerisinde.

Bu konu da ki en güzel haberlerden biri de İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinden geldi. Üniversite öğrencileri ve hocalarının 4 senelik bir Araştırma Geliştirme faaliyeti sonucunda gerçekleştirilen MİLAT adlı otomobil %100 milli ve tamamen elektrikli.

TÜBİTAK tarafından yapılan yarışmada elektromobil kategorisinde birinci olan Milat, Türkiye’nin en verimli milli elektrikli aracı seçildi.

Milat 1453

Otomobilin geliştirici ekibi Milat 1453, modelin başarısını tüm Türkiye çapına yaymak ve aracı test etmek amacıyla çıkmış olduğu Türkiye turunda araç Ankara, Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Konya, Antalya, İzmir, Eskişehir ve Çanakkale illerinden geçip İstanbul’a geri dönerek toplamda 4650 km’lik yolu 75 TL’ye mal etti.

Yolculuk sırasında araç İstanbul’dan Ankara’ya tek şarj ile 6 saat 10 dakikalık 436 km’lik yolu ortalama 80 km/sa hızla 7.2 TL’ye giderek aracın düşük maliyetle ne kadar yol alabildiği kanıtlandı.

Aracın menzili 500 km olup, maksimum 135 km/sa hıza ulaşabilmektedir.

Milat 1453 ekibinin amacı, elektrikli araçlar konusunda dünyadaki yenilikleri takip ederek, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, milli alt sistemler üreterek tamamen milli bir araç tasarlamak, geliştirmek ve elektrikli araçlar konusunda dışa bağımlılığı minimize etmek..

Halen geliştirme aşamasında olan Milat projesini yakından takip etmek ve destek vermek isterseniz sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/projemilat
https://twitter.com/ProjeMilat
https://instagram.com/milat1453
milat.elektromobil@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles