Karşınızda yeni yerli İHA’mız: ANKA AKSUNGUR

Karşınızda yeni yerli İHA'mız: ANKA AKSUNGUR 1

Zamanında İsrail ve Amerika’dan istediğimiz ama bugün S400 savunma sistemlerinde yapmaya çalıştıkları gibi sürekli sorun çıkartan ülkelerin tutumu yüzünden kendi kendimize geliştirdiğimiz yerli insansız hava araçları filosu her geçen gün daha da büyüyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yeni tanıtılan insansız hava aracı ANKA-AKSUNGUR özellikleri ile göz dolduruyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yapılan açıklamada:

Orta irtifada yüksek yük kapasitesine sahip olan çift motorlu ANKA AKSUNGUR’un, 40000 ft.’e kadar uzun süreli görevler yapması hedefleniyor.

Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA’mız ANKA AKSUNGUR, 20 Mart’ta gerçekleştirilen ilk uçuşta otomatik iniş ve kalkış özelliğini kullanarak 4 saat 20 dakika süren test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Böylece ANKA insansız hava aracımızın daha gelişmiş bir modeli ülkemize kısa zamanda kazandırılmış olacak. Ayrıca ANKA AKSUNGUR İHA sisteminin en önemli özelliklerinden biri belkide en önemlisi MOTORUNUN DA YERLİ OLMASI.

Evet, uzun zamandır beklenen hasret sona erdi ve ANKA AKSUNGUR insansız hava aracımızda yerli yapım PD170 kod adlı TEI üretimi motorlar kullanılıyor. Bu motorların testlerinin tamamen bitmesinin ardından tüm İHA’larımızda yerli motorumuzun kullanılması bekleniyor. Böylece ihraç etmemizin önünde ki en büyük engelde kalkmış olacak.

ANKA AKSUNGUR VİDEOSU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles