Karekodlu çek nedir? Nasıl alınır, nasıl kullanır? İşte detaylar!

Karekodlu çek nedir? Nasıl alınır, nasıl kullanır? İşte detaylar! 1

Karekodlu çek uygulaması, Türk mühendisler tarafından geliştirildi ve dünyada ilk kez Türkiye’de kullanılmaya başladı. Kullanması zorunlu olmayan bu uygulama ile çek sahteciliğinin ve para kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniliyor.

Türk devletinin desteği ile hayata geçen ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan karekodlu çek uygulaması, esnaflar ve çekle çalışan firmaler tarafından oldukça olumlu karşılandı. Özellikle karşılıksız çeklerden ağzı yananların merakla beklediği karekodlu çek hizmeti resmi olarak bugün (15.06.15) başladı. Findeks ile yürütülen projenin detayları şu şekilde…

Karekodlu çek uygulaması nedir?

Karekodlu Çek, üzerine bankalar tarafından, banka ve şube bilgilerini, keşidecinin hesap numarasını ve çek numarasını içeren bir karekod basılmış olan çektir. Karekodun sorgulanmasıyla elde edilecek bilgiler doğrultusunda çek yaprağının doğruluğu teyit edilebilir, keşidecinin geçmiş çek ödeme performansına dair bilgi edinilebilir.

Karekodlu çeki nasıl alabilirim?

Bu çeki kullanabilmek için bankanıza gitmeniz ve “Karekodlu”çek kullanmak istiyorum” demeniz yeterli, onlar gereken diğer bilgileri size aktaracaktır.

Karekodlu çek nasıl kullanılır?

Çek üzerindeki karekod vasıtasıyla çeke ve keşideciye ilişkin bilgilere erişmeniz için öncelikle bir akıllı telefonunuz olması gereklidir. Akıllı telefonunuza Findeks Mobil uygulamasını indirip üye girişi yaptıktan sonra karekodu sorgulatarak ilgili bilgilere erişebilirsiniz. Karekodlu çek uygulamasını indirmek için tıklayınız.

karekodlu#U00e7ek-raporu
Karekodlu Çek

Çek üzerindeki karekod hangi bilgileri içerir?

Çek üzerindeki karekodda keşidecinin adı soyadı, banka ve şube bilgileri, hesap numarası ve çek numarası yer alır.

Karekodlu Çek vasıtasıyla ulaşacağım özet Çek Raporunda hangi bilgiler yer alır?

Karekodlu Çek vasıtasıyla erişeceğiniz özet Çek Raporundan;
-İbraz edilen ilk ve son çek tarihlerine,
-İbrazında ödenen çeklerin adet ve tutar olarak yüzdesine,
-Arkası yazılan, gecikmeli ödenmiş ya da halen ödenmemiş çeklerin adet ve tutar olarak yüzdesine,
-Bu bilgilerin 1-3-12 aylık kırılımlarına ulaşabilirsiniz.

Karekodlu Çek vasıtasıyla ulaşılabilecek bilgilerin diğer kişilerle paylaşımı için onay ne zaman alınıyor?

Karekodlu Çek vasıtasıyla ulaşılabilecek bilgilerin diğer kişilerle paylaşımı için, Karekodlu Çekin bankadan talep edilmesi aşamasında, her bir çek yaprağı bazında keşideci tarafından paylaşım onayı verilmektedir. Alınan bu onaydan sonra, Karekodlu Çekin Findeks Mobil uygulamasına okutulması sırasında keşideciden tekrar onay alınmasına gerek kalmamaktadır.

Karekodlu Çek Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles