Kamu kurumlarımız verilerin hız ve güvenliğini arttıracak “Bulut” teknolojisine geçiyor!

Kamu kurumlarımız verilerin hız ve güvenliğini arttıracak "Bulut" teknolojisine geçiyor! 1

Bulut olarak bilinen ve verilerin somut cihazlarda değil, internet üzerinden güvenli alanlarda sağlanmasını sağlayan teknoloji yakında kamu kurumlarımızda da kullanılmaya başlanacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı’nın tamamlandığını söyleyerek, kamunun bulut ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik “bulut altyapı” ve “bulut depolama” çözümlerinin, açık kaynak kod projeler içerisinde uyarlanmasına başlandığını bildirdi.

Bakan Işık, AA muhabirine Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM), Bilişim Teknolojileri Enstitüsünün (BTE) 2014 yılında başlayan “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB)” projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Teknolojinin gelişimiyle çoklu kaynaklardan üretilen veri miktarının devasa boyutlara ulaştığını anlatan Işık, verileri işlemek için sistemlerin kaynak ihtiyacına göre etkin şekilde yönetilmesi, işletilmesi ve güç tüketim maliyetlerinin azaltılmasının zorunlu hale geldiğini vurguladı. Işık, bu sorunların çözümü noktasında bulut bilişim ve büyük veri çözümlerinin tüm dünyada önem kazandığına işaret etti.

Işık, tamamlanan Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı ile bulut bilişim ve büyük veri alanında ileri düzeyde araştırmaların yapılması, ihtiyaç duyulan ürünlerin yerli kaynaklarla geliştirilmesine öncülük edilmesi, bu alanda çalışacak paydaşlar için araştırma yapma ve danışmanlık alma olanaklarının sağlanmasının hedeflendiğini söyleyerek.

Bakan Işık, “Bulut Bilişim ile konsolide edilen kaynaklar kurumlara ihtiyaç duydukları anda ve miktarda sağlanacağından, kaynak kullanımı çok daha verimli ve hızlı olacak” olduğunu söyledi.

Kamu kurumlarının Bulut Bilişim’i kaynak tasarrufu, düşük maliyet, esneklik ve çeviklik avantajlarından faydalanmak amacıyla dışarıdan servis veren firmalar üzerinden almaya başladıklarını da belirten Işık, bunun güvenlik gibi farklı sorunları da beraberinde getirdiğini söyleyerek.

Bu nedenle Bulut Bilişim’e ilişkin Ar-Ge çalışmalarının yürütülmesi, teknik, idari ve yasal altyapıların oluşturulması gerektiğine dikkati çeken Işık, “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı olarak açık kaynak kodlu projeler bünyesinde ticari bağımlılık yaratmayacak, güvenilir çözümler geliştirilmesine odaklanılmalı” olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

One thought on “Kamu kurumlarımız verilerin hız ve güvenliğini arttıracak “Bulut” teknolojisine geçiyor!

  1. kesin arttırır güvenliği, daha yakın zamanda tc. kimlik ve hastane db’leri çalındı.
    bizim yapacağımız işten bi halt olmaz kanımca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles