İşte yerli otomobilin Türkiye’ye kazandıracakları!

İşte yerli otomobilin Türkiye'ye kazandıracakları! 1

Yerli otomobil çalışmaları son sürat devam ederken, bu gelişmenin ülkemize sadece bir otomobil kazandırmayacağı, yeni iş alanları ve yeni yerli teknolojilerin üretilmesine de katkı sağlayacağı anlaşılmış oldu.

Yerli otomobil konusuna devleti temsilen en yetkili kişi olarak kafayı takan Sanayi Bakanı Fikri Işık, (kafayı takması bizim hayrımıza) otomotiv sektöründe üretimde yerlilik oranının yükseldiğini, ancak tasarım, ar-ge, test ve belgelendirme süreçlerinde yurtiçinde yapımının artırılması gerektiğini ifade etti. Bakan, Otomotiv Sanayi Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, tasarım ve ar-ge çalışmalarına teşvikin artırıldığı kanunun gelecek hafta Salı günü TBMM’de kabul edilmesini beklediğini ifade ederek, “Yerlilik oranı yüzde 50’nin üzerinde olan araçlar üretiliyor. Bu bizim için çok değerli ancak asıl önemli olan tasarım, ar-ge, test ve belgelendirme süreçlerinin de yerli olmasıdır. Yerli otomobil projemizin üzerinde bu kadar kararlılıkla durmamızın nedeni de budur” olduğunu söyledi.

Otomotiv ve parça sanayinin yurtiçinde ar-geye en çok kaynak ayıran sektör olduğunun altını çizen Işık, yerli otomobil projesi ile gelecekte küresel otomotiv sektörüne temel teşkil edecek bazı teknolojileri geliştirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Işık, “Yerli otomobil projesi kapsamında menzili uzatılmış elektrikli araç geliştirmeye odaklandık… Nitekim yerli otomotiv projemizin sonucunda batarya, elektrik motoru, sürücü kontrol ünitesi ve otonom araç sistemleri gibi teknolojileri de ülkemize kazandırmış olacağız” olduğunu söyledi.

MÜKEMMELİYET MERKEZİ

Işık TÜBİTAK bünyesinde söz konusu söz konusu teknolojileri geliştirmek üzere otomotiv mükemmeliyet merkezi kurulduğunu ifade ederek, ayrıca dizel motor üretimi amacıyla bir motor mükemmeliyet merkezi kurulmasının da amaçlandığını söyleyerek.

Geliştirilen otomotiv sektöründe yeni teknoloji ve araçların deneme ve muayene çalışmalarının yapılacağı test merkezinin Bursa Yenişehir’de kurulacağını belirten Işık, tesis bünyesinde kurulacak fren test pistinin de inşaatına bugün başlandığını ifade etti. Işık, hükümetin ar-ge reform paketinin ardından üretim reform ve patent kanununu meclis gündemine getirmeyi hedeflediğini de ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles