İşte Türkiye’nin gururu olacak milli uçaklı savaş gemimiz: TCG Anadolu

İşte Türkiye'nin gururu olacak milli uçaklı savaş gemimiz: TCG Anadolu 1

Türkiye’nin denizde ki en etkili gücü olacak olan yerli ve milli uçaklı savaş gemisi TCG Anadolu tanıtım filmi yayımlandı.

GİSBİR üyesi Sedef Tersanesi’nin inşa edeceği Türkiye’nin ilk mini uçak ve helikopter gemisi TCG Anadolu’nun tanıtım filmi yayınlandı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) olarak ihaleye çıkarılan ve daha sonra Havuzlu Helikopter Gemisi’ne (LHD) dönüştürülen proje, en sonunda Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) olarak adlandırıldı. ‘TCG Anadolu’ adı verilecek geminin inşasına, 2014 yılında başlandı.

Küresel veya bölgesel olarak yaşanan olaylar, Türk Deniz Kuvvetleri’nin değişkenlik gösteren olaylar karşısında ani reaksiyon gösterebilen, afet ve insani yardım yapabilen bir yapıda kuvvete ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Uzak mesafelere güç aktarımı yapabilen, hava imkân kabiliyeti olan, geniş hacmi ile araç ve insanların belli bir süre korunaklı şekilde barınabileceği ‘TCG Anadolu’ da bu doğrultuda ön plana çıkıyor.

TCG ANADOLU’NUN ÖZELLİKLERİ
Pek çok ilkleri bünyesinde barındıran TCG Anadolu 225 metre uzunluğunda tasarlandı. Kıtalararası görev yapabilecek kadar donanımlı gemi tamamen çelik olacak. 20-21 knot(37-39 kilometre) sürat yapabilecek gemi tam yüküyle 28 bin ton ağırlığa erişecek. Gemi 225 metre boy ve 32 metre eninde olacak.

Mekanize Çıkarma Aracı, Amfibi Hücum Aracı, Zırhlı Personel Taşıma Aracı, rehberleme maksatlı komutan vasıtası ve sert karinalı şişme bot tedariklerini kapsayan gemi, helikopterler ile birlikte muhtelif amfibi araç ve Amfibi Deniz Piyade Taburunu taşıma kabiliyetine de sahip olacak.

Sözleşmesi 1 Haziran 2015 tarihinde imzalanan ve proje faaliyetlerine 18 Eylül 2015 tarihi itibarıyla başlanan TCG Anadolu’nun toplam maliyetinin 1 milyar 250 milyon euroyu bulması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İNŞA AÇILIŞINI YAPTI!
Türkiye’nin belki yarım asır önce sahip olması gereken uçak gemisinin ilk örneğinin inşasına ancak bugün başlandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geminin İnşa Başlangıç Töreni’nde yaptığı konuşmada, “En büyük, en ağır helikopterlerin dahi iniş kalkış yapabileceği bu gemi gerektiğinde dünyanın her köşesinde askeri ve insani operasyon yürütebilmemize imkan sağlayacak” olduğunu söyledi.

Savunma sanayi projeleri için ‘kişisel himayem altına aldım’ diyen Erdoğan, “Her projede önümüze öyle engeller çıkartıldı ki yavaş ilerleme kaydettik. Bu projede onlardan biridir. Bürokratik oligarşi diyorum ya bundan neler çektik neler. Belki de bu gemiyi bitme noktasına gelecektik. Hep bu oligarşi. Buna rağmen projeler birer birer hayata geçmeye başladı” dedi.

4 YILDA BİTECEK
Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan projenin öneminden bahsederken, geminin tamamlanması gereken 5.5 senelik süreyi 4 yıla çekti. Böylece 2014 yılında başlanan gemi inşaatının bir aksilik olmaması durumda 2018 yılında, en geç ise 2019 yılında bitirilmesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.

İşte ilk yerli uçaklı savaş gemimiz TCG ANADOLU!

Kaynak: Takvim

One thought on “İşte Türkiye’nin gururu olacak milli uçaklı savaş gemimiz: TCG Anadolu

  1. TCG Anadolu projesi güzel devam etsin ama; Bu günler itibarıyla,taşların bağlanıp köpeklerin salıverildiği günde T-TCGnin hemen kızağa alınması gerekmezmi? İlgililere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social profiles