İşte Plüton gezegeni! Yakından bakın!

İşte Plüton gezegeni! Yakından bakın! 1

pluton-gezegeni

NASA’nın son büyük icraatı, *cüce gezegen Plüton’u yakından görüntülemek oldu.

Bundan yıllar önce ABD tarafından keşfedilen ancak yakın zamanda gezegenin boyutlarının çok küçük olması sebebi ile gezegen sınıfından çıkartılıp cüce gezegen kategorisine indirgenen Plüton, ABD’nin takıntısı haline gelmiş durumda.

Öyle ki, bilim adamlarının genel kanısı ile boyutu sebebi ile gezegen olmaktan çıkarılan Plüton, sırf ABD tarafından keşfedildiği için bu durum kabullenilemedi. Plütonu cüce gezegen ilan edenlere inat, yüzeyini ve tam boyutunu araştırmak için gezegene doğru New Horizons adlı araç bundan 9 yıl önce gönderildi. Onca zamandır Plüton’a doğru yol alan araç, 9 yıl boyunca sadece uyudu desek yeridir. Arada bir harekete geçirilip yanından geçtiği gezegenlere göz attırılan New Horizons uzay aracı bugün itibari ile Plüton’a en yakın noktasına ulaştı ve görevini büyük ölçüde tamamladı. Ancak yolculuğu bitmedi, daha da yaklaşıp yüzeyini iyice inceleyecek. Çektiği fotoğraflar dünyaya 4-5 saatte ancak gelen uzay aracı NASA’nın takıntılı gezegeni Plüton’u bir müddet daha incelemeye devam edecek.

Dünyanın uydusu Ay’dan bile küçük olan bu gezegenin ABD tarafından bu kadar sahiplenilmesi ve bu uğurda milyon dolarlar harcaması da epey düşündürücü.

*Cüce gezegen: Genel olarak kabul görülen gezegenlerin boyutlarından oldukça küçük gezegenlerin toplandığı gruba verilen isim. Cüce ezegen olarak şu anlık sadece Plüton yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles