İşte Milli Savaş uçağımızın tanıtım videosu!

İşte Milli Savaş uçağımızın tanıtım videosu! 1

Türkiye’nin merakla beklediği projelerden biri olan milli savaş uçağında tasarımda sona gelindi. Tanıtım videosu hazırlandı…

TF-X’in genel özellikleri ve elektronik/silah sistemleri
TF-X, radarlar arasında en gelişmiş ve en teknolojik radar türü olan ASEA radarını kullanacak.Aselsan tarafından geliştirilecek olan bu radarda galyum nitrür (GaN) teknolojisi kullanılacak.

F-35 yazısında da aktardığımız gibi birçok sürü iha ya çobanlık edebilecek.Bunun için gerekli elektronik yazılımı Aselsan ve TAİ birlikte geliştirecek (Bu ihalar Anka İHA, [Akıncı İHA] olacaktır).

TF-X’te büyük olasılıkla Aselsan’ın daha önce geliştirilmiş olan kendi radar uyarı alıcısı (RWR – Radar Warning Receiver), füze uyarı sistemi (MWS – Missile Warning System), lazer uyarı sistemi (LWS – Laser Warning System), yanıltıcı parçacık ve işaret ışığı yönetimi, dağıtım sistemi ve sayısal radyo frekans hafızası (DRFM – Digital Radio Frequency Memory) tabanlı yayın bozma sistemi ile donatılacaktır.

İŞTE MİLLİ SAVAŞ UÇAĞIMIZ TF-X

TF-X kendini gökyüzünde nasıl koruyacak?
Aselsan bu konuda da çalışmalar sürdürüyor.Elektronik Harp Podu projesi ile TF-X gökyüzünde kendisine gelen füzelere karşı korunmuş olacak.

Temel çalışma şekli ise şöyle:

Kendisine gelen herhangi bir füze onu arayıcı başlığı ile ararken pod devreye girecek. Pod TF-X’i olduğundan daha farklı bir yerdeymiş gibi gösterecek ve sayısını arttıracak. Gelen füze TF-X’i yanlış yerde görecek ve olduğundan daha fazla görecek. Böylece ana hedefini şaşıracak ve boşluğa yönelirken kendince hedefi vurduğunu sanacak.

Bu podun 2020 yılında F-16’larımıza da entegre edilmesi planlanıyor. F-16’ların gövde altına takılacakken TF-X’in gövde içerisinde bulunacak (Ürettim hattında entegre edilecek.) TF-X, (stealth) görünmezlik özelliğini de barındıracak. Füzelerini ve bombalarını gövde içinde barındırarak ve özel yapısı sayesinde radara gözükmeyecek.

(Gerektiğinde füze/bombalar kanatlara veya gövde altına takılabilir.Operasyonun gerekliliğine bağlı) Yine F-35 yazımızda da belirttiğimiz gibi birçok pod, yakıt tankı ve elektronik sistemlerini gövde içerisinde barındıracak.

Kaynak: http://www.ensonhaber.com/tai-tf-x-milli-savas-ucaginin-tanitim-videosu.html

EDİTÖRÜN YORUMU

Türkiye’nin en temel savaş unsurlarından biri olan savaş uçaklarının milli imkanlar üretiliyor olması ülkemiz adına gurur verici bir gelişme. Projenin zorluğu düşünüldüğünde tasarım aşamasının bitti bitecek durumda olması, üretim aşaması için önümüzü açıyor. Kısmetse 2020’li yıllardan sonra milli savaş uçağımızı göklerde görmek mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles