İstanbul adı ile biten internet siteniz olsun istemez miydiniz?

İstanbul adı ile biten internet siteniz olsun istemez miydiniz? 1

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin girişimi ile ülkemiz adına güzel bir projeye imza atıldı. Buna göre detaylar şöyle…

Dünayda Londra, Tokyo, Roma gibi bir çok büyük şehrin kullandığı kendine has olan domainler yani alanadları artık İstanbul içinde kullanılabilecek. Örneğin isteğen bir kişi yada kurum: www.yerliteknoloji.ist yada www.yerliteknoloji.istanbul adrsine sahip olabilecek. Bu marka tanınırlığı açısından oldukça önemli bir olay.

Konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: “İstanbullular bunun gururunu yaşayacaklar. Gelecek kuşaklara da bir armağan olduğunu belirtmek isterim. ’İyi ki istanbul markası olarak varız’ diyecekleri bir adamı attık. Bu adım, ne kadar inovatif düşündüğümüzü göstermektedir. Bundan da gurur duyuyorum. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. İnternet İstanbul’dan başlayacak, burada metro yaparsınız kentli kullanır. Yaptığımız bu marka bütün dünyada kullanılacak bir marka” söyleyerek.

.ist ve .istanbul alan adları ne zaman kullanılmaya başlanacak?

İlk olarak tescilli dünya markalarının başvuruları alınacağını söyleyen Kadir Topbaş, “Mart sonrası kamu kurumlarına açıyoruz. Kamu kurumları, dernek ve vakıflar girebilecek. Ardından 10 Mayıs’tan sonra bireysel başvurular alınacak. Bunu medya anonim firmaimiz yürütecek. Onun için de önemli bir gelir kaynağı olacak” olduğunu söyledi. Daha sonra ki zamanlar da da bireysel kullanıcılar bu alan adına sahip olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles