iOS’ta Virüs Nasıl Bulunur?

iOS'ta Virüs Nasıl Bulunur? 1

iOS işletim sistemli cep telefonları şuan için bilinen en güvenlikli telefonlar olarak göze çarpmaktadır. Diğer cihazların aksine iOS cihazlarda işlemler yapılırken daha geniş güvenlik çemberleri bulunmaktadır. En basitinden iOS cihazı bilgisayara bağlarken bile direkt olarak dosyalar görünmemektedir. Bu durum aynı şekilde cihaza yüklenen tüm uygulamalar için geçerlidir. iOS cihazlarda zararlı içerikler içeren uygulamalar hiçbir şekilde cihaz üzerine yüklenilememektedir.

Özellikle Android cihaz kullandıktan sonra iOS’a geçen kişilerin merak ettiği noktalardan birisi, iOS telefonlara virüs bulaşır mı ve iOS’ta virüs nasıl bulunur gibi sorular olmaktadır. Çünkü, Android cihazların güvenlik yapıları çok düşük olduğundan dolayı kolayca virüs bulaşabilmektedir. Android cihazları virüsten korumak ve bulaşan virüsleri bulmak için bazı virüs programları yüklemek gerekmektedir. Ancak baktığımız zaman iOS cihazlara hiçbir şekilde virüs programı yüklenememektedir. Bunun nedeni ise cihazın kendi güvenlik yapısının son derece üstün olmasıdır.

Ancak geçtiğimiz aylarda Çinli hackerlar tarafından XcodeGhost adlı bir virüs App Store üzerine taşınmıştı. Bu virüsün App Store üzerine taşınması ile birlikte bazı zararlı yazılımları içeren uygulamalar App Store üzerine taşınabilmişti. Bu durumdan etkilenen bazı iOS kullanıcıları da olmuştu. Ancak iOS yetkilileri bu durumu çok çabuk bir sürede fark ederek bir virüsü App Store üzerinden kaldırmayı başarmışlardır. Şuan için bu tarz bir virüs tehlikesi iOS cihazlar üzerinde hiçbir şekilde yer almadığı için cihazlar için de bir risk söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles