İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? İşte Yöntemi

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? İşte Yöntemi 1

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır? İşte Yöntemi

İnternet kullanımı Türkiyede gitgide yaygınlığını artırmaktadır. Artık telefonlar aracılığıyla da kullanılan İnternet, küçük büyük herkesin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. İnternet kullanıcıların en büyük şikayetlerinden biri ise kullanım hızıdır.

Her kullanıcı İnternet’inin hızlı olmasını istemektedir. Yavaşlayan İnternet pek çok soruna neden olabilmektedir. Acilen araştırılması gereken bir ödev, ya da bir iş başvurusunu İnternet’in yavaş olmasından dolayı gecikmesini elbette kimse istemez. Eğer İnternet hızınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız hız ölçümünü yapmanız gerekmektedir. Peki İnternet hız testi nasıl yapılır?

İnternet hızınızı pek çok çeşitli yöntemlerle ölçmeniz mümkün. İnternet hız testinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biride gerçek bir ölçüm sonucu alabilmektir. En doğru ve güvenilir ölçümü yapabilmek için önerilen yöntemlerden biri Ookla kontrolü altında olan “speedtest” adlı uygulamadır. Bu uygulama sadece web üzerinden değil Android telefonlar ve tabletler için de uygundur. Eğer Android telefonlar ya da tabletler için İnternet hız ölçümü yapacaksanız speedtest uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızın İnternet hızını ölçecekseniz speedtest sitesini kullanmanız gerekmektedir.

İster uygulamadan indirin isterseniz siteyi ziyaret ederek işleminizi yapın yapmanız gereken tek şey “Begin Test” yazan butonu tıklamanız gerekmektedir. butona tıkladıktan sonra ölçüm yapılamaya başlayacaktır. Ölçüm sonuçlandığında indirme hızları, ping süresi gibi ölçümler tablo halinde ekranda gösterilecektir. Bu sonuçlara göre İnternet kullanım hızlarının neden yavaşladığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yorumlar

avatar
Close
Social profiles