İlk yerli uçak 1937’de yapıldı! Peki sonra ne oldu? İşte cevap!

İlk yerli uçak 1937'de yapıldı! Peki sonra ne oldu? İşte cevap! 1

Türkiye’nin ilk seri üretime girecek yerli uçakları proje aşamasında iken Prof. Dr. Muhittin Şimşek’den 1937’de yapılan ilk yerli uçakla ilgili önemli bir iddia geldi.

Kanal A’da yayınlanan Tarih ve İrfan programına YÖK Yürütme Kurulu ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek konuk oldu. Şimşek Devrim arabasının ve ilk yerli uçak üretiminin neden engellediğine değinerek “Nuri Demirağ ile görüşen İsmet İnönü’nün yakın arkadaşlarına, bunun işini bitirin. Yeşilköy’deki bütün malvarlıklarını alın” olduğunu söylediğini söyleyerek.

Muhittin Şimşek şöyle anlatıyor:

İLK YERLİ UÇAK 1937 YILINDA YAPILDI!

Nuri Demirağ mühendisleri alıyor. Dünyayı dolaşıyor ve geliyor Beşiktaş’ta fabrika kuruyor. Beşiktaş Uçak Fabrikası talimatnamesi bile var. Türk Hava Kurumu uçak ihalesine çıkıyor. Nuri Demirağ ihaleye girip kazanıyor. İmalatına başlıyor 1937 yılında yaptı. 1939’da teslim edilecek. Tetkik simesifikasyona uygun olmadığı gerekçesiyle Ankara kabul etmiyor. Ankara almayacağını söylüyor. O zamanın milli şefi İsmet İnönü’ye mektup gönderiyor ama sonuç alamıyor.

DEVLET UÇAĞI ALMADI!

Hava okulu açıyor ve pilot üretiyor. Devlet almıyor. Mahkemede de kaybediyor. İsmet İnönü Nuri Demirağ’ın ofisine geliyor. İsmet İnönü sen güzel işler yapmışsın fakat sen bize niye gelmiyorsun diye soruyor. Nuri Demirağ çok geldim, çok süründüm diyor. 1937’te Divriği de maden var bunu çıkarmak lazım diyor. Fırat akıyor biz bakıyoruz bunun üzerine baraj yapmamız lazım diyor. Ama sizin bakanınız Ali Çetinkaya İskilipli Atıf Hoca’nın idam kararını veren Ali, ne zaman geldiysem beni reddetti. İstanbul’a köprü yapmak istedim ama sizinkiler engelliyor beni diyor.

İsmet İnönü yakın arkadaşlarına diyor ki, “Bunun işini bitirin. Yeşilköy’deki bütün malvarlıklarını alın” diyor. Ufuk Uras’ın amcası o günkü konuşmada orada bulunduğu için ondan öğreniyoruz. Babasına Milli Şefimiz beni üzdü diye mektup yazıyor. Ufuk Uras’ın babası anılarını paylaştığı için ben bu bilgiyi oradan öğrendim.

Nuri Demirağ bu olaylardan sonra mücadele edilemeyeceğini anladı. Bütün mal varlıklarına el konuldu.

 

One thought on “İlk yerli uçak 1937’de yapıldı! Peki sonra ne oldu? İşte cevap!

  1. kaynak göstersenize atıp tutuyorsunuz Atatürk’e açıktan saldırmaya………… yemediği için için silah arkadaşı üzerinden saldırmaya çalışıyorsunuz… O onu dedi bu bunu dedi 90 yaşındaki bunak dedem anlattı falan filan geçin bu kulaktan dolma haberleri somut kaynak gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles