HÜRKUŞ Avrupa’nın testinden de başarıyla geçti! İşte son durum

HÜRKUŞ Avrupa'nın testinden de başarıyla geçti! İşte son durum 1

Yerli ve milli eğitim uçağımız olan Hürkuş, kanatlarını çırpmadan yükseklere uçmaya devam ediyor, güzel haberler art arda geliyor.

TUSAŞ- Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. mühendisleri tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen Yeni Nesil Eğitim Uçağı HÜRKUŞ-A, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) tarafından gerçekleştirilen uçuş testi sınavını başarı ile geçti.

HÜRKUŞ-A Projesi kapsamında, 22-25 Mart 2016 tarihleri arasında, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) Uçuş Test Pilotu ve Uçuş Test Mühendisi tarafından HUR01 ve HUR02 prototipleri ile toplam 6 sorti sertifikasyon uyum gösterim uçuşu gerçekleştirildi.

Başarı ile tamamlanan bu uçuşlarda, uçağın genel uçuş ve kullanım karakteristiği, kararlılık ve kontrol, perdövites, viril, manevra ve akrobasi kabiliyeti, seyrüsefer, gece uçuşu, insan-makine arayüzü, acil durum prosedürleri ve uçak sistemleri EASA standartlarına göre değerlendirildi.

Yapılan bu uçuşlar sonrasında, EASA Uçuş Test Pilotu ve Uçuş Test Mühendisi tarafından, Uçuş Paneli kapsamında, HÜRKUŞ Tip Sertifikasyonu’na yönelik uyumsuzluk bulunmadığı beyan edildi.

SON DURUM

Hali hazırda Türk Sİlahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan yerli eğitim uçağımız HÜRKUŞ, artık tüm dünyaya satılacak ve yabancı askeri kuvvetlerinde envanterinde ki yerini alacak. Aynı zamanda HÜRKUŞ ihracatı ile müthiş bir ekonomik gelir sağlanacak.

Kaynak: Tai

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles