Hızır Reis denizaltısında büyük gelişme!

Hızır Reis denizaltısında büyük gelişme! 1

Türkiye’nin yerli denizaltısı olan Hızır Reis denizaltısında önemli bir gelişme daha yaşandı. Buna öre büyük oranda yerli üretilen Hızı Reis’in Komuta Kontrol Sistemi’de yerlileştirildi.

Haber7‘de ki habere göre: Türkiye’nin savunma sanayii alanında yaptığı atılımlardan biri olan Hızır Reis Denizaltısı ile ilgili son dakika haberi geldi. HAVELSAN mühendisleri tarafından entegresi ve testleri tamamlanan Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi, Reis sınıfı denizaltıların ikincisi olan Hızır Reis’e kurulmak üzere Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslim edildi.

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilecek Reis sınıfı ikinci denizaltı Hızır Reis’in “beyni” olarak nitelendirilen Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Gölcük Tersanesi Komutanlığına teslim edildi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, HAVELSAN tesislerinde kurulu olan ve şirket mühendisleri tarafından entegre edilip testleri tamamlanan Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi için 1 yıl boyunca, sistem kurulumu ve detaylı testler gerçekleştirildi.

Sistemin, HAVELSAN sorumluluğunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı personeli katılımıyla gerçekleştirilen fabrika kabul testleri 2 ay sürdü. Sürecin başarıyla tamamlanmasıyla sistem denizaltının inşa edileceği Gölcük Tersanesi Komutanlığına ulaştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles