Göktürk 2 uydusu tekrar uzaya fırlatılacak! Peki neden?

Göktürk 2 uydusu tekrar uzaya fırlatılacak! Peki neden? 1

Türkiye’nin uzaydaki uydu filosunda ki en yeni gözlem uydularından biri olan Göktürk 2, görevini başarıyla ifşa ederken, bir kaç sene sonra yenilecek ve uzaya bir üst modeli gönderilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından yapılan açıklamada, özellikle terörle mücadelede Göktürk 2 uydusunun çok büyük faydasını gördüklerini, bundan önceki yıllarda kandil dağlarında teröristlerin keyif çattığını ancak Göktürk 2 uydusundan gelen görüntülerle her hareketin izlendiğini ve gerekli noktaların havaya uçurulduğunu söyleyerek. Yenilenecek Göktürk 2 uydusu ile uzaydan yer 50 santimetreye kadar izlenebilecek ve terörle mücadele, tarım gibi konular da ki faydası üst düzeye çıkacak.

Göktürk 2 uydusunun yenileceğini ve 2018 yılında tekrar uzaya fırlatacağını açıklayan Bakan Işık: “İyi ki Göktürk uydusunu getirmişiz, iyi ki zamanında fırlatmışız. 23 Temmuz’dan sonraki terörle mücadelede Göktürk 2’nin bize inanılmaz faydası oldu. Her 2,5 günde bir Kandil üzerinden geçiyor, fotoğraflıyor. Yeni çalışmamız 2018 sonuna kadar 50 santimetre çözünürlükte yeni bir uyduyu fırlatmak. Yani Göktürk 2’yi yenileme” olarak söyleyerek.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK Başkanlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) – TÜBİTAK UZAY işbirliği ile geliştirilen ve 2012 yılında uzaya fırlatılan milli gözlem uydusu Göktürk 2, yerli tasarım yüksek çözünürlüğe sahip ilk yer gözlem uydusu olarak tarihe geçmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles