Göktürk-2, neden Göktürk-1’den önce fırlatıldı? İşte cevap

Göktürk-2, neden Göktürk-1'den önce fırlatıldı? İşte cevap 1

Son günlerde gündemi epey meşgul eden uydumuz Göktürk-1’in uzaya fırlatılışını herkes konuşuyor. Ancak kimse, Göktürk-2 uzaya 2012’de fırlatıldı Göktürk-1 neden şimdi fırlatıldı diye sormuyor?

Göktürk-1 Projesi kapsamında Milli Savunma Bakanlığı ve Telespazio firmai arasında, 2009 yılı Temmuz ayında bir anlaşma imzalanmıştı.

İSRAİL’DEN DOST OLUR MU HİÇ?

En büyük amacı, herhangi bir kısıtlama olmadan Dünya üzerindeki her bölgeden askeri istihbarat amacıyla yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmek olan Göktürk-1 uydusunun kamera sistemi ve kritik elekto-optik bölümlerinden bazılarını tedarik eden İsrail, Türkiye’nin bu böyle bir teknolojik kabiliyete sahip olmasını istemediği için Telespazio firmainin hissedarı olan Fransız Thales firmaine baskı kurmaya başladı.

Ayrıca, İsrail Göktürk-1 uydusunun İsrail üzerinden geçerken görüntü almamasını istedi. Bu isteğe itiraz eden Türkiye ise görüntüde kısıtlama olmamasının garantisini isteyerek, aksi takdirde para ödemesinin yapılmayacağını belirtti.

Şirketin Türkiye’nin talebini reddetmesinin ardından Türkiye ödemeyi durdurma kararı aldı.

gokturk-uzaya-firlatildi

GÖKTÜRK-2 HEMEN FIRLATILDI

Tüm bu gelişmeler üzerine Türkiye, donanımları ve yazılımları Türk mühendislerine ait olan Göktürk-2 uydusunu 2012’de Çin’den fırlattı.

FRANSIZLAR GERİ ADIM ATTI

Bunun ardından geri adım atan Fransız firma, Türkiye’nin isteklerini kabul ederek görüntü kısıtlaması olmayacağının garantisi verdi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Social profiles
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x