GökTürk-1 uydumuz kullanıma hazır, İsrail ise tedirgin!

GökTürk-1 uydumuz kullanıma hazır, İsrail ise tedirgin! 1

gokturk 1 uydusu

Milli uydumuz Göktürk 1 tanıtıldı. Fırlatmadan önce teknik bilgileri verilen uydu 2016 yılının başlarında uzaya gönderilecek ve görevine başlayacak.

Bu uydu ile karıncaları bile izleyebilecek konuma gelecek olan Türkiye, İsrail’in geçen yıllarda fırlattığı ve tüm ortadoğuyu izleyebilen uydusu Ofek 10’a da rakip olmuş olacak. Tabiki bu durum İsrail’in pek hoşuna gitmeyecek.

Göktürk 1 uydusunun kullanım amacı, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak aynı zamanda orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sisteminin tedarik edilmesi.

Bu amaçlara ek olarak proje ile TUSAŞ’da 5 tona kadar tüm uyduların entegrasyon ve testlerinin yurtiçinde gerçekleştirilebileceği uluslararası standartlarda bir uydu montaj, entegrasyon ve test merkezi de kurulacak.

GÖKTÜRK-1 projesine ait sözleşme, Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TELESPAZIO arasında 13 Temmuz 2009 tarihinde imzalanmış ve 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe girdi.

TELESPAZIO Ana Yükleniciliği’nde yürütülen projede TUSAŞ, TELESPAZIO’ya karşı sorumlu olduğu iş paketlerine doğrudan katılım sağlamaktadır. Doğrudan katılım dışında, GÖKTÜRK-1 Uydusunun bazı bileşenleri de TUSAŞ tarafından üretilmektedir.

GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmenin yanı sıra Ülkemizin gelecekteki gözlem ve haberleşme uydularının yurtiçinde üretilmesine yönelik kritik bir altyapı olan Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezine sahip olması projenin stratejik hedefe haiz kazanımları arasında tanımlanabilir.

3 thoughts on “GökTürk-1 uydumuz kullanıma hazır, İsrail ise tedirgin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles