Genç Türk’ten büyük başarı: Düşünebilen yapay zeka!

Genç Türk'ten büyük başarı: Düşünebilen yapay zeka! 1

Türkiye’nin son yıllarda teknoloji açısından inanılmaz bir gelişim gösterdiği aşikar. Bu durum elbette gençlerimizin de iştahını kabartıyor.

Bu bağlam da yeni dünya düzenin de daha çok görmeye başlayacağımız muhtemel insansı robotlara Türkiye’nin Osmaniye ilinde ki henüz 21 yaşında ki Abdülkadir Tamir adlı genç yaptığı çalışma ile damga vurdu. Bu gencin 17 yaşından itibaren üzerinde çalıştığı önemli çalışma: bir “yapay zekaya” ait.

Abdülkadir Tamir buluşuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Yapay zeka adını verdiğim bu çalışmam gündelik hayatta her gün kullandığımız ve yaşadığımız bütün olguların aslında bir bilgisayar yazılımı sayesinde yapılabileceğini yani yapay bir zekanın da bizim her yaptığımız algoritmaları aynı insan beyni gibi taklit edebileceğini bulmuş oldum. Benim bulduğum yapay zeka tasarımının aynı zamanda hafızası da var. Yani birbirinden farklı zamanlarda geçmiş olayları hatırlayıp aralarında denklem kurup o şekilde de yapay zeka bu algoritmalardan mantıklı bir sonuç çıkarabilecek. Örneğin yapay zekaya komutumuz karşıdan karşıya geçilecek olsun. Yapay zeka bu komut karşısında kendi programında var olan önce sağa bak, taşıt yoksa sonra sola bak, yine taşıt yoksa sağa bakarak yolun karşısına kadar ilerle, komutunu uygulayacak. Sonra tekrar sağa sola bak taşıt yoksa karşıya geç komutu gelecek. Ama olduğunu söylediğim gibi bizim kendisine verdiğimiz ilk komuttan sonra bunu kendisi düşünüp uygulayacak”olduğunu söyledi ve üniversitelerden destek beklediğini dile getirdi.

Böyle gençlerimizin elini tutup yurtdışına çıkmadan ülkemiz sınırları içerisinde muhafaza edip ekonomiye, bilime katkı sağlamasına yardımcı olduğumuz sürece Türkiye’ni sırtı yere gelmez inşAllah. Umarım bu tür gençlerin sesini üniversitelerimiz duyar. Bizde bu bağlamda onları desteklemeye devam edeceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles