Gelmiş geçmiş en büyük Karadelik bulundu! Neyse ki bize uzak

Gelmiş geçmiş en büyük Karadelik bulundu! Neyse ki bize uzak 1

karadelik

İnsan kendini dünyanın merkezi saysa da, kendinden başlayıp uzaya doğru çıktıkça kainat için bir iğnenin ucu bile değil. İşte bu boyuta başka bir açı katan devasa bir varlık var: karadelikler!

Kainatta var oldukları bilinen ancak tam olarak neden oluştukları, niye oluştukları bilinmeyen bir cisim var: Karadelik! Bu ilginç varlıklar adının hakkını tam anlamıyla veriyor. Kocaman yuvarlak bir kara delikten oluşan bu varlık, çekim etkisi ile etrafında ki diğer cisimleri kendine çekip yutuyor. Yuttuktan sonra napıyor oda bilinmiyor.

Konumuza dönecek olursak, bu güne kadar bulunmuş en büyük karadelik bulundu. Güneş, dünyanın 109 katı büyüklükte. Bu karadelik ise dünyadan değil, koca güneşden tamı tamına 12 MİLYAR kat daha büyük. Ağzı açık bırakacak bu büyüklükte ki varlık dünyaya 12.8 Milyar ışık yılı uzakta imiş. Ayrıca bu devasa karadelik, kainatın oluşma anı olarak varsayılan bigbang, yani büyük patlamadan 900 milyon yıl sonra oluşmuş. Bilim adamları bundan nasıl bu kadar eminler orası da ayrı bir muamma.

Uzun lafın kısası, bu devasa karadelik neleri yuttu, neleri yutacak bilinmez ama dünya için bir tehdit unsuru oluşturmuyor. Şu da var: Allah isterse her şey olur.

2 thoughts on “Gelmiş geçmiş en büyük Karadelik bulundu! Neyse ki bize uzak

  1. neyseki bizden uzakmış bu karadelik. Biz türkler deprem anında pencere balkondan atlayıp ölüyoruz bize yakın olsaydı düşünemiyorum insanımız dünyadan atlamayı düşünürdü maazallah 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles