Füzeleri havada imha edecek milli silah KORKUT’ta sona gelindi!

Füzeleri havada imha edecek milli silah KORKUT'ta sona gelindi! 1

Bakan tarafından açıklanan, katyuşa füzelerini hedefe varmadan havada imha edecek sistemin KORKUT olabileceği öğrenildi.

Bir kaç gün önce Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından açıklanan:” İki gün önce arkadaşlar bilgi verdiler. ‘Katyuşa füzelerini etkisiz hale getirecek bir modeli laboratuvar ortamında başardık’ olduğunu söylediler. Katyuşa füzelerini etkisiz hale getirecek bir çalışmayı yaklaşık 1,5 yıldır yapıyorduk. Yerli milli imkanlarla yapmaya başlamıştık. Laboratuvar ortamında başarıyı sağladık. Şimdi saha testlerine hızlı bir şekilde başlayacağız. Hedef, Katyuşa’yı havada yakalayıp, havada imha etmek. Bu hafta başlamasını bekliyorum. Saha testleri yapılacak. Sahada deneyler yapılacak. Katyuşa fırlatılacak, bu atılacak. Sonra havada imha edip etmediği değerlendirilecek. ” açıklamalarında yer alan sistemin Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi KORKUT olabileceği belirlendi. Ancak henüz net bir bilgi sağlanmış değil.

KORKUT nedir?

Korkut kod adlı hava savunma sistemi, ASELSAN tarafından geliştirildi. Atış sistemi ise bir diğer yerli savunma devi MKE tarafından gerçekleştirildi. Korkut, alçak ve orta irtifa da seyir eden hareket halinde ki uçan cisimleri ve menziline giren durağan hedefleri başarıyla vurabiliyor. Korkut, 2 adet havada da parçalanabilen 35mm top atış mekanizmasına sahip. Ayrıca dakika da 1100 mermi atabiliyor. Korkutun etkili menzili 4 kilometre.

İşte bahsi geçen KORKU sistemi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social profiles